Hráči na finančních trzích opět našli chuť riskovat a jsou vůbec nejodvážnější za posledních několik let. Nejvíce ze znovunalezeného elánu po výnosných obchodech profitují akcie z rozvíjejících se trhů a Japonska.

Vyplývá to z průzkumu mezi třemi stovkami manažerů investičních fondů, který pravidelně pořádá americká banka Bank of America Merrill Lynch (BoA/ML).

Celých 52 procent dotázaných finančníků uvedlo, že upřednostňují nákup akcií, což je vůbec největší počet od července roku 2007. Ještě minulý měsíc cenné papíry preferovalo jen 37 procent oslovených manažerů. Naopak ruce pryč dávají manažeři fondů od vládních dluhopisů. Obávají se totiž problémů s rostoucími vládními schodky. Objem nevyužité hotovosti, kterou v současné době manažeři fondů drží u sebe, tak klesl na nejnižší úroveň za posledních osm let.

"Ostrý" start do nového roku

Lednový hlad po akciích se dá vysvětlit snahou manažerů o "ostrý" start do nového roku. "Od začátku roku se do oběhu vrátila velká část hotovosti. Tento průzkum je velice, velice optimistický. Tak silná očekávání nástupu býčího trhu jsme ještě neviděli," řekl k výsledkům průzkumu hlavní evropský stratég BoA/ML Gary Baker. "Výsledky dokazují to, že investoři věří v pevné základy ekonomického oživení a nečekají opětovné zpomalování světové ekonomiky," dodal Baker.

Zájem panuje mezi investory opět o nákup cenných papírů japonských společností. Více než 60 procent oslovených odborníků se domnívá, že v letošním roce japonská ekonomika výrazně posílí. Přitom ještě v loňském listopadu takové očekávání sdílela necelá třetina dotázaných.

Japonské akcie označili odborníci za nejvýhodnější koupi a Japonsko tak v atraktivitě předčilo i eurozónu. Akcie ze země vycházejícího slunce upřednostňuje pětina manažerů, což je ve srovnání s evropskými akciemi dvojnásobek.

Upřednostňování asijských titulů dokazuje i poslední vývoj akciových indexů. Od začátku prosince posílil japonský index Nikkei o více než 18 procent, oproti tomu index Dow Jones Euro Stoxx 50, který odráží vývoj akcií vybraných společností z evropské měnové unie vzrostl za stejné období pouze o pět procent.

Finančníci doporučují akcie z rozvíjejících zemí

Nejoblíbenější investicí jsou ale cenné papíry titulů z rozvíjejících se zemí. Přikupovat akcie z těchto zemí doporučuje téměř polovina finančníků. Do této skupiny patří i ruský trh, který švýcarská banka UBS tento týden označila za nejlevnější na světě. "Rusko je tím nejlevnějším trhem mezi rychle se rozvíjejícími akciovými trhy a vykazuje jeden z nejvyšších růstů zisků společností," stojí ve zprávě bankovního domu. Analytici banky předpokládají, že tato situace povede k lepšímu výkonu ruských akcií než na zbylých trzích. Ruské akcie označil za zajímavou koupi i známý investor Mark Mobius, šéf významného fondu Templeton, a kromě ruských akcií doporučuje kupovat i akcie ze střední a východní Evropy.

Česko, společně s Rakouskem, Tureckem, Polskem a Chorvatskem analytici Erste Bank zařadili mezi trhy, které by v prvním čtvrtletí letošního roku mohly posílit o 20 až 30 procent.

Zbavit by se naopak investoři měli podle výsledků průzkumů britských akcií, které doporučuje prodat rovných 16 procent manažerů.

"Výsledek průzkumu může některé investory vést k tomu, že se budou ptát, o kolik pozitivnější situace ještě může nastat. Současná situace tak může nahrávat názorům, že přijde korekce na trzích. Pokud se tak stane, radím akcie nakupovat," komentoval průzkum pro televizi Bloomberg Patrick Schowitz z BoA/ML.