V novoborském Crystalexu se od čtvrtka znovu naplno rozjedou automatické linky na výrobu nápojového skla. První dvě automatické linky začnou chrlit tisíce sklenic z nejprodávanějších souborů stolního skla Claudia a Diana určených odběratelům z celého světa. Rok od vyhlášení úpadku na původní firmu Crystalex ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) se výrobu podařilo obnovit novému vlastníkovi - firmě Crystalex CZ (dříve CBC Invest).

Nový vlastník, který zkrachovalé sklárny koupil, zaplatil za výrobní závody v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku a v Karolince na Vsetínsku přes 363 milionů korun. Dalších 50 milionů musel investovat do obnovení výroby. Linky, které rok stály, si žádaly generální opravu. Vlastníci závodu však věří, že díky vracejícím se zákazníkům budou moci v létě rozjet další dvě linky. V té době už by měl podnik zaměstnávat na 450 lidí.

Crystalex byl ještě na podzim 2008 největším podnikem zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading s ročním obratem kolem 1,5 miliardy korun. V té době zaměstnával přes 1800 pracovníků v Novém Boru, Karolince, Hostomicích a Vrbně pod Pradědem. Od 22. září 2008 je společnost stejně jako celá skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku kapitálu. Výroba v Novém Boru se zastavila na začátku loňského roku, když banky po skončení moratoria odčerpaly z účtů podniku veškerou hotovost.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru