Americká společnost Central European Media Enterprises (CME), která provozuje v Česku TV Nova, kupuje informační agenturu Mediafax od společnosti Media Pro Management, kterou vlastní generální ředitel CME Adrian Sarbu. CME za Mediafax zaplatí jedno euro. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Nova si od akvizice slibuje podle své mluvčí Michaely Fričové rozšíření informačního zázemí, posílení pozice v televizním a internetovém zpravodajství a rozšíření působnosti v regionech České republiky.

CME také ve středu oznámila, že prodává za 300 milionů dolarů (asi 5,5 miliardy korun) své aktivity na Ukrajině. Majitelem televizních stanic Studio 1+1 a Kino se tak stane společnost Harley Trading Limited, jejímž vlastníkem je ukrajinský podnikatel Igor Kolomojskyj.

Mediafax - firma ve ztrátě

Mediafax v roce 2008 hospodařila podle Obchodního rejstříku se ztrátou přes 109 milionů korun. Výsledky za rok 2009 ještě nezveřejnil, ale podle analytiků byl ve ztrátě i loni. Domnívají se, právě to může být příčinou jeho prodeje za symbolickou částku.

"Cena transakce jedno euro indikuje, že firma měla s hospodařením problémy. Před několika lety firmou avizovaný záměr dostat se na úroveň ČTK naplněn podle mého soudu rozhodně nebyl," uvedl analytik Ondřej Moravanský ze společnosti Cyrrus.

Podle něj však pro CME nová akvizice představuje rozšíření možností zpravodajství a dopad na její akcie očekává neutrální. Podle analytika Patricka Vyroubala ze společnosti Atlantik bude pro Mediafax těžké najít klienty, ovšem na hospodaření CME to bude mít minimální dopad.

Mediafax v ČR působí od roku 2008 a své služby poskytuje především TV Nova a jejímu zpravodajskému serveru tn.cz.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru