Členové poradního expertního sboru

předseda komise Eduard Janota

Vladimír Bezděk, šéf penzijního fondu Aegon

Pavel Kohout, analytik společnosti Partners

Jiří Rusnok, šéf Asociace penzijních fondů

Klára Hájková, ministerstvo financí

Jiří Král, ministerstvo práce a sociálních věcí

Jiří Fialka, Deloitte

Marta Gellová, AFIZ

Jiří Hoidekr, bývalý šéf ČSSZ

Jiří Frankl, Úřad vlády

Poprvé ke společnému stolu zasedli experti nové Bezděkovy komise, která si má opět posvítit na důchodový systém v Česku. Vznik celkem 9členné skupiny inicioval sám ministr financí Eduard Janota. Ten by rád zmapoval současný model a připravil další kroky, které by pomohly systém reformovat.

"Chceme trošku oprášit některé z výpočtů vytvořených před pěti lety a pokusit se identifikovat několik variant, kudy by se český důchodový systém mohl dál ubírat, a ty varianty zanalyzovat," řekl ještě před jednáním člen týmu Vladimír Bezděk, který právě vedl podobnou komisi již před 5 lety.

Janota si slibuje od nestranické komise, že ještě do květně připraví několik variant reformních kroků, které by bylo možné uskutečnit s ohledem na vývoj veřejných financí. Další rozhodnutí bude na politicích a nové vládě, která by měla vzejít z květnových voleb.

Za důchody stát loni vyplatil přes 300 miliard

Podle Rádia Česko stát jen loni na důchodech vyplatil 301 miliard korun, jemuž tuto sumu potvrdil mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Kamil Vařeka.

„Jde o částku vyplacenou za leden až listopad plus zálohy na výplaty důchodů v prosinci," upřesnil Vařeka. Celková suma ale zůstane mírně nad 300 miliardami korun.

Průměrná výše starobního důchodu v roce 2009 činila 10 045 korun. Muži měli v průměru důchody vyšší než ženy. „U mužů je průměr 11 175 korun, u žen 9 133 korun," vyčísluje ČSSZ.

Několik variant pro budoucí vládu

Členové expertní komise měli do konce května zhodnotit výhody a nevýhody navržených scénářů, jejichž proezentace chce Janota představit nejen politikům, alei veřejnosti i prostřednictvím internetu. Měla by sloužit zejména jeho nástupci, který povede ministerstvo financí po jarních volbách do sněmovny, aby mohl z výstupů komise vycházet při rozhodování o svých dalších krocích.

"Nad rámec určité aktualizace výsledků výpočtů by ten tým mohl být schopen předložit jednu, dvě, tři nebo čtyři varianty jak dál v povinném českém důchodovém systému. Jde také o to, dát budoucím vládnoucím politikům jistá doporučení," řekl již dříve Bezděk Radiožurnálu a Rádiu Česko.

„Průběžný penzijní systém postupně krachuje, což lze doložit například neustále klesajícím náhradovým poměrem. Demografie je neúprosná. Lidé se musejí připravit buď na podstatně nižší penze anebo na mnohem pozdější odchod do důchodu. Stát nemá žádné kouzelné skryté rezervy, odkud by mohl čerpat,“ říká Pavel Kohout, který se stal také členem poradní komise.

Současný důchodový systém je založen na tom, že lidé v produktivním věku financují důchody seniorů a očekávají, že jim společnost totéž nabídne ve stáří. Takový systém chce udržet a stabilizovat ČSSD, mluví o něm také KSČM. Podle ODS, KDU-ČSL i TOP 09 je ale systém bez hlubší reformy neudržitelný, protože rychle přibývá seniorů.

Demografové očekávají, že v ČR stejně jako v řadě zemí EU v budoucnosti podíl seniorů v populaci ještě vzroste. Podle statistik publikovaných loni v polovině prosince se již zastavil nárůst počtu dětí, který statistikové v Česku zaznamenávali posledních sedm let.