Americká automobilka General Motors uzavře továrnu německé divize Opel v belgických Antverpách, která zaměstnává 2300 lidí. Uvedly to ve středu zdroje agentury Reuters. GM již dříve varovala, že továrna je v ohrožení, konečné rozhodnutí však dosud odkládala.

"Neustoupili od rozhodnutí uzavřít Antverpy. Nyní (generální ředitel Opelu Nick) Reilly oznámil, že to bude realizováno," řekl agentuře Reuters zdroj z podniku.

Rozsáhlá restrukturalizace

Opel zaměstnává v Evropě zhruba 50 000 lidí, z toho 25 000 v Německu. GM hodlá na restrukturalizaci Opelu vynaložit 3,3 miliardy eur (zhruba 85 miliard korun) a usiluje o získání státní pomoci od zemí, ve kterých má Opel továrny. Podle dřívějších informací by měla restrukturalizace zahrnovat zrušení více než 8000 pracovních míst.

Reilly minulý týden nahradil ve vedení Opelu Hanse Demanta, který podnik řídil od roku 2004. Reilly již loni vystřídal v čele evropských aktivit GM Carla-Petera Forstera. Ten patřil mezi zastánce prodeje Opelu kanadskému výrobci automobilových součástek Magna. GM však nakonec od tohoto prodeje ustoupila a rozhodla se provést restrukturalizaci divize sama.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru