Počet exekucí evidovaných v Centrální evidenci exekucí přesáhl poprvé v historii jeden milion. To znamená, že zhruba každý desátý Čech se nyní potýká s exekucí. ČTK to řekla mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová. Podle viceprezidenta komory Jiřího Proška se ale rovnítko mezi počtem dlužníků a počtem exekucí dát nedá. V průměru podle něj prochází exekucí zhruba čtyři až pět procent obyvatel Česka.

Exekutoři vkládají do registru až pravomocné exekuce, reálně je tedy podle ní počet dlužníků ještě vyšší. "Domníváme se, že přinejmenším polovina exekucí nařízených v loňském roce ještě nenabyla právní moci," dodala.

Přesnější údaje budou na přelomu měsíce, nyní je komora sbírá od jednotlivých exekutorských úřadů. Obecně ale také platí, že přibývá vícečetných exekucí, deset exekucí již prý není žádnou výjimkou. "Zaznamenali jsme již člověka, který má na sobě 82 exekucí," podotkla.

Například Exekutorský úřad Přerov Tomáše Vrány zaznamenal loni nárůst počtu exekucí o 60 procent. Nárůst prý jasně ukazuje, že zadlužování občanů a jejich následná neschopnost splácet dosahuje nebezpečných rozměrů. "Počet nařízených exekucí však neodpovídá vymoženým prostředkům vzhledem ke špatné sociální situaci dlužníků a nárůstu agendy vyplývající z novely exekučního řádu," upozornil ředitel úřadu Robert Runták.

Nejčastěji dluží méně vzdělaní mladí a důchodci

Dlužníci jsou nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. "Naše zkušenosti ukazují, že si neumějí sehnat informace, nevědí, co mohou a nemohou, jak se bránit, nejsou připraveni řešit svou situaci komplexně," poznamenala mluvčí komory.


Za zhruba třetinou nařízených exekucí v Česku stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.

 

Nárůst soudem nařízených exekucí zvyšuje rychlost a podle dřívějšího odhadu Exekutorské komory jejich počet loni přesáhl 700.000. Část z nich již nabyla právní moci a je v evidenci, část už dokonce byla v loňském roce vymožena a už v evidenci není. Asi polovina ještě nenabyla právní moci a v evidenci ještě není. Předloni soudy nařídily 554.000 exekucí, o rok dříve 428.000.