Český tenista Tomáš Berdych postoupil po hladké třísetové výhře nad Nizozemcem Robinem Haasem do druhého kola Australian Open. Ve svém úvodním duelu na prvním grandslamovém turnaji sezony v Melbourne dnes uspěli Jan Hájek, Sandra Záhlavová, Barbora Záhlavová-Strýcová i Petra Kvitová, naopak vypadly Klára Zakopalová, Renata Voráčová a Lucie Šafářová.

Berdych: s respektem dál

Berdych, který je po vyřazení Radka Štěpánka největší českou turnajovou nadějí, upravil svoji bilanci ze vzájemných zápasů s Haasem na 2:1. Jednadvacátý nasazený od úvodu diktoval tempo hry a v první sadě dokonce nadělil nizozemskému soupeři potupného "kanára". V dalších dvou setech dovolil soupeři pouze šest her. „Slušný začátek. Jsem hlavně rád, že jsem zápas zvládl ve třech setech,“ pochvaloval si Berdych. Jedinou slabší chvilku si Berdych vybral v zahajovacím gamu druhého setu, kdy prohrál vlastní servis. Za stavu 1:2 si však vzal ztracené podání zpět a pak už duelu opět dominoval.

„Měl jsem vůči Haasemu trochu respekt, věděl jsem, že umí být nepříjemný,“ poznamenal český tenista, který s Nizozemcem na turnaji v Kanadě v roce 2007 prohrál. Dnes upravil builanci vzájemných zápasů na 2:1 ve svůj prospěch. V dalším kole čeká Berdycha  Jevgenij Koroljov z Kazachstánu.

V dalším kole ho čeká Jevgenij Koroljov z Kazachstánu, s nímž v jediný vzájemný zápas loni ve Wimbledonu vyhrál Berdych v pěti setech. "Měl mě už na lopatě, ale já mu z ní ještě utekl. Kdyby to bylo stejně, nezlobil bych se, protože důležité je vítězství, ale raději bych skončil vítězně dříve," řekl český tenista pro ČTK. "Hraje agresivní tenis, střílí do toho zleva zprava a spíš než já potřebuje ideální počasí. Ale to jsou jen druhotné okolnosti. Rozhodující bude můj výkon," dodal Berdych.

Druhým Čechem ve druhém kole úvodního grandslamu sezony je Jan Hájek, který překvapivě nenechal Američanu Gineprimu ani set a vyhrál 7:6 (7:2), 7:5, 6:1. V celém zápase sebral soupeři pětkrát servis, sám jej ztratil pouze dvakrát v druhém setu. Do druhého kola Australina Open postoupil poprvé.

Záhlavovým se daří, i rekord

Roli favoritky s přehledem splnila také Záhlavová. Američanka Coco Vandewegheová, které pořadatelé udělili divokou kartu, získala proti české tenistce jedinou hru. „Překvapilo mě, jak to šlo snadno,“ přiznala čtyřiadvacetiletá Češka. Do druhého kola grandslamu postoupila přitom poprvé v kariéře. A pro její postup byl důležitý hned úvodní game zápasu. „Při svém podání jsem se trápila, ale bod nakonec vybojovala. Od té chvíle jsem měla zápas pod kontrolou,“ prohlásila 96. hráčka na žebříčku WTA. Ve druhém kole se Záhlavová utká s jedenáctou nasazenou Marion Bartoliovou z Francie. "Střílí to z obou tran. Na return stojí blízko, člověk musí být hned ready," řekla česká hráčka pro ČTK.

Rekordní maratonskou bitvu má za sebou Barbora Záhlavová-Strýcová. A úspěšnou. Svůj duel s Ruskou Kulikovovou rozehrála už v pondělí v poledne a z postupu se radovala až o téměř čtyřiadvacet hodin později. Zápas byl totiž několikrát přerušen pro déšť a za stavu 7:6, 6:7 a 4:3 byl v pondělí přerušen definitivně. Dnešní dohrávka trvala necelou čtvrthodinu. „Dneska na mě uhrála jen jeden bod,“ pochvalovala si česká tenistka, která včera nevyužila sedm mečbolů. Její zápas s Kulikovovou nakonec trval 4 hodiny a 19 minut a stal se nejdelším ženským singlem na Australian Open. Předchozí rekord držel duel Američnaky Rubinové se Španělkou Sanchezovou-Vicariovou, který trval 3 hodiny a 33 minut.

V dalším kole narazí Záhlavová-Strýcová na světovou dvojku Rusku Safinovou. „Je favoritkou, to je jasné. Ale nebojím se. Už jsem jí dokázala porazit,“ dodala česká hráčka.

Ve druhém kole je i Petra Kvitová, která přehrála americkou hráčku Jill Craybasovou 6:1 a 7:5. Nyní Kvitovou čeká obhájkyně titulu Serena Williamsová z USA. Devatenáctiletou česká tenistka není ještě úplně zdravá. "Při druhém setu jsem cítila záda. Musela jsem se s tím trochu poprat," objasnila, proč po jednoznačném prvním setu Američanka zápas zdramatizovala. Zápas proti Sereně Williamsové předem nevzdává. "I s ní se dá hrát," tvrdila, ale hned s úsměvem dodala: "Jen abych neprohrála dvakrát 0:6. Je to o tom ji rozběhat, jakmile dáte slabší míč, už vás honí ona."

Na postup to nestačilo

Hned v úvodu se s prvním grandslamovým podnikem letošní sezony rozloučila Zakopalová. Sedmadvacetiletá rodačka z Prahy si v utkání s Italkou Sarou Erraniovou nedokázala pravidelně držet podání a prohrála ve dvou setech 2:6 a 6:7.  "Jedním slovem zklamání, co víc mám povídat," konstatovala česká tenistka, která vynechává čtyřhru a vrací se domů.

Marně se o postup snažila i Voráčová, které se do hlavní soutěže probojovala z kvalifikace. S Němkou Andreou Petkovicovou prohrála první set a ve druhém držela naději, ale v závěru už byla soupeřka lepší a česká tenistka podlehla 2:6, 4:6.

Nejtěžší soupeřku měla v prvním kole Šafářová. Na Američanku Venus Williamsovou, šestou nasazenou tenistku turnaje, nestačila a prohrála hladce 2:6, 2:6. Šafářovou navíc trápilo nedávné zranění prsního svalu, kvůli kterému musela vzdát zápas na turnaji v Hobartu.

"Doktor říkal, že je to na deset dní léčení, já začala hrát po devíti. Ne že bych dnes trpěla bolestí, měla jsem to zatejpované, ale určitě se přestávka i zranění projevily," uznala nejvýš postavená česká hráčka na žebříčku. "Proti Venus je potřeba být stoprocentně zdráv. Já jsem sice hrát mohla, ale při forhendu a servisu to nebylo ono. Pokud jde o Fed Cup, tak to snad bude v pořádku. Určitě se to po dnešku nezhoršilo," vzkázala kapitánovi českého výběru Petru Pálovi.

Isner (33-USA) - Seppi (It.) 6:3, 6:3, 3:6, 5:7, 6:4
Benneteau (Fr.) - Guez (Fr.) 0:6, 6:4, 7:6 (7:4), 7:6 (7:2)
Sorensen (Ir.) - Lu Yen-hsun (Tchaj-wan) 6:4, 3:6, 6:2, 6:1
Sergejev (Ukr.) - Sela (Izr.) 6:3, 7:6 (7:3), 4:6, 7:6 (10:8)
Llodra (Fr.) - Vassallo Arguello (Arg.) 6:3, 7:5, 6:4
Tipsarevič (Srb.) - Harrison (USA) 6:2, 6:4, 7:6 (7:3)
Dodig (Chorv.) - Ferrero (23-Šp.) 2:6, 1:6, 6:4, 6:1, 6:1
Montaňés (31-Šp.) - Hernandez (Šp.) 7:6 (7:5), 2:2, skreč.
Djokovič (3-Srb.) - Gimeno-Traver (Šp.) 7:5, 6:3, 6:2
Becker (Něm.) - Zemlja (Slovin.) 7:6 (7:5), 7:5, 7:5
Robert (Fr.) - Starace (It.) 6:3, 7:6 (7:2), 7:6 (7:4)
Istomin (Uzb.) - Chardy (Fr.) 6:2, 6:2, 6:0
Berrer (Něm.) - Vliegen (Belg.) 6:1, 6:2, 6:1
Chiudinelli (Švýc.) - Matosevic (Austr.) 7:6 (9:7), 7:6 (7:3), 4:6, 6:3
Hanescu (Rum.) - Chela (Arg.) 6:4, 6:3, 7:6 (7:2)
Južnyj (20-Rus.) - Gasquet (Fr.) 6:7 (9:11), 4:6, 7:6 (7:2), 7:6 (7:4), 6:4
Almagro (26-Šp.) - Malisse (Belg.) 7:6 (14:12), 6:4, 2:6, 4:6, 8:6
Young (USA) - Ch. Rochus (Belg.) 1:6, 7:5, 6:2, 6:4.

Ženy, 1. kolo: Záhlavová-Strýcová (ČR) - Kulikovová (Rus.) 7:6 (7:5), 6:7 (10:12), 6:3
Záhlavová (ČR) - Vandewegheová (USA) 6:0, 6:1
Kvitová (ČR) - Craybasová (USA) 6:1, 7:5
Erraniová (It.) - Zakopalová (ČR) 6:2, 7:6 (7:5)
Petkovicová (Něm.) - Voráčová (ČR) 6:2, 6:4,
V. Williamsová (6-USA) - Šafářová (ČR) 6:2, 6:2
S. Williamsová (1-USA) - U. Radwaňská (Pol.) 6:2, 6:1
Jankovičová (8-Srb.) - Niculescuová (Rum.) 6:4, 6:0
Bartoliová (11-Fr.) - De Los Riosová (Par.) 6:4, 6:1