Tisícovky škod za celkem více než sto milionů korun nahlásili klienti pojišťovnám v souvislosti se sněhem, který v posledních dnech pokryl celé Česko. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Kvůli tání nyní podle nich narostou zejména škody způsobené pádem sněhu nebo rampouchů.

Česká pojišťovna už kvůli sněhu a mrazům eviduje přes 700 poškozených staveb a domácností. Nejvíce se jí však ozývají motoristé. Operátorům ČP jich po uplynulém kalamitním týdnu zatelefonovalo přes 5000. Nejčastěji bourali do stromů, veřejných osvětlení, svodidel a plotů, ale také do jiných vozidel a výjimkou nebyla ani lesní zvířata a chodci. Celkové škody už přesáhly sto milionů korun, řekl ČTK mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Kooperativa k dnešnímu dni eviduje 350 škod za celkem 24 milionů Kč. Jsou to většinou menší škody na střechách rodinných domů, poškozené přístřešky nebo zastřešení bazénů, ale zvýšil se i počet poškozených vozidel, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. "Pokud bychom započítali i škody, které vznikly v důsledku dopravní nehody u motorových vozidel, celková výše by byla o několik desítek milionů vyšší," podotkl.

Další škody při tání 

Sníh začíná tát, podstatně se tedy zvyšuje hrozba pádu sněhu ze střech. "Předpokládáme, že v tomto týdnu přibude počet případů, kdy padající sníh poškodí auta stojící u chodníků, velmi nebezpečná je tato situace také pro chodce," dodal Káňa.

Náhrady těchto škod může poškozený požadovat po majiteli nebo správci domu, který má s pojišťovnou uzavřenu odpovědnostní pojistku. Ten pak pojišťovně oznámí "svoji" pojistnou událost, upozornil Bálek.

Při vyřizování těchto případů lze podle Bálka zvolit dvě cesty. Buď majitel či správce domu zaplatí škodu poškozenému ze svého, a pak mu ji pojišťovna proplatí, nebo ji poškozenému zaplatí přímo pojišťovna, která dořeší všechny detaily přímo s ním. Odpovědnostní pojištění mají téměř všichni majitelé domů, protože v porovnání s tím, jaké finanční částky po nich bez pojištění může vymáhat poškozený motorista soudní cestou, přijde prý roční pojistka na zanedbatelný peníz, uvedl Bálek. "Pojistka stojí stokoruny, nároky poškozených však mohou být statisícové," doplnil.

Pojišťovna Generali přijala k dnešnímu dni 616 pojistných událostí, které se bezprostředně vztahují k období od 8. do 11. ledna, kdy Česko zasáhla tlaková níže Daisy spojená se sněhovou kalamitou. Celkové škody činí 18,2 milionu Kč. Jejich postupný růst předpovídaly už první scénáře, které vycházejí z předpokladu, že především škody na majetku hlásí lidé se značným zpožděním, uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka.

ČP v porovnání s druhým lednovým týdnem loňského roku eviduje o 400 nehod méně. Z toho podle Bálka vyplývá, že její klienti kvůli nepříznivým podmínkám na silnici jezdili opatrně nebo v mnoha případech raději nevyjeli vůbec. Na silnice se však podle likvidátorů ČP v době největší kalamity vydali i velmi nezkušení motoristé. "Na dvacet jich ještě neoslavilo devatenácté narozeniny. A pro zajímavost, nebyla mezi nimi ani jedna dívka," podotkl mluvčí ČP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru