Česká sázková firma Fortuna, která patří investiční společnosti Penta, má v plánu vstoupit v příštích měsících na pražskou a varšavskou burzu a z první emise svých akcií získat 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Napsal to v pondělí polský list Rzeczpospolita, následně potvrdil mluvčí Penty Martin Danko. Úvaha o primární emisi akcií (IPO) je podle něj pouze jednou z možností, jak získat peníze na další rozvoj Fortuny.

Vstup na obě burzy by se podle listu měl odehrát někdy v prvním pololetí letošního roku. Primární veřejnou nabídku akcií má v Polsku řídit banka Unicredit CAIB, její zástupce Tomasz Witczak však odmítl listu zprávu komentovat.

O vstupu na burzu se hovoří již delší dobu. Loni v říjnu uvedl Danko pro HN, že skupina "plánuje dále zvyšovat její hodnotu, přičemž jednou ze zvažovaných alternativ může být také IPO – tedy prodej akcií na burze. Konečné rozhodnutí bude však přijaté až v roce 2010.“ Podle jeho tehdejších slov Penta neplánuje Fortunu v nejbližších 2 letech prodat.

Makléři: Vstup na burzu je pro Fortunu logický krok

Fortuna je po společnosti Tipsport druhým největším provozovatelem kurzového sázení na českém trhu. V roce 2008 firma hospodařila s čistým ziskem 250,4 milionu korun, což znamenalo meziroční pokles o více než desetinu. Tržby ze sázkové činnosti Fortuna předloni zvýšila o 18,5 procenta na více než 1,1 miliardy korun. Firma patří od konce roku 2004 investiční skupině Penta.

Podle makléřů a analytiků by vstup Fortuny na burzu smysl dával. „Ten příběh má pointu. Firmě se daří i v době krize, sázení je byznys, kterému se daří i ve špatných časech. Firma je zaměřená na drobné klienty, skvěle dělá marketing a IPO má velkou marketingovou hodnotu," prohlásil dříve Jan Procházka z firmy Cyrrus, který přivedl na burzu do Polska dvě české menší firmy.

Sázkové firmy pod značkou Fortuna působí i v Polsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Celé sázkové seskupení Fortuny je největším operátorem sportovních sázek ve střední Evropě a služby nabízí v síti více než 1500 poboček.

Na pražské burze by měly letos přibýt minimálně dvě nové firmy. Nejočekávanější jsou akcie ČSOB, které by banka měla začít prodávat v dubnu nebo květnu. O nové papíry je zájem takřka vždy, proto by se nákup mohl vyplatit přinejmenším jako rychlá spekulace. Druhým nováčkem by měla být, možná již do konce ledna, firma KIT Digital, jejíž hlavní byznys spočívá ve zprostředkovávání internetových přenosů, videí či živých vystoupení.