Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn varoval rozvinuté ekonomiky před příliš brzkým ústupem od strategií, které vlády a centrální banky přijaly v rámci podpory ekonomik a obrany před finanční krizí. Podle něj by příliš rychlé snižování zadluženosti a omezování přísunu peněžní likvidity do bankovního sektoru mohlo mít za následek dvojitou recesi.

"Oživení vyspělých ekonomik je slabé. Musíme být opatrní," řekl Strauss-Kahn v Tokiu. Na druhé straně dodal, že světová ekonomika si díky rozvojovým ekonomikám v čele s Čínou vede po recesi lépe, než se čekalo.

MMF v říjnu předpověděl, že světová ekonomika v letošním roce po loňském poklesu vzroste o 3,1 procenta a Strauss-Kahn naznačil, že fond tuto prognózu zřejmě ještě vylepší. Růst v Číně by se podle něj měl letos vrátit k blízkosti předkrizové úrovně. V roce 2008 čínský růst zpomalil na devět procent ze 13 procent v roce 2007.


Zkušenost japonské finanční krize a stagnace 90. let podle Strausse-Kahna ukazuje, že skutečné oživení může začít až poté, kdy banky a firemní sektor vyčistí své bilance od špatných úvěrů. Šéf MMF upozornil, že v řadě oblastí světa existuje u bank a firem velké množství dosud nezveřejněných pochybných aktiv.

Strauss-Kahn konstatoval, že pro mnohé vlády se stane prioritou řešení vysokých státních dluhů, které se navršily v důsledku vládních záchranných akcí za finanční krize a recese. Upozornil však, že v případě příliš brzkého "exitu" by mohly být náklady pro ekonomiky příliš vysoké. V současnosti totiž vlády a centrální banky už nemají nástroje na to, aby se postavily dalšímu poklesu, protože vyčerpaly možnosti dalšího státního zadlužování i uvolňování měnové politiky.