Vláda Jana Fischera zveřejnila v pátek dokument, v kterém doporučuje svým nástupcům mimo jiné vyšší daně, úspory a přísnější kontrolu státních zakázek a hospodaření úřadů.

Materiál má být návodem, jak se dostat z hospodářské krize. Jedná se o upravenou verzi dokumentu, který koncem listopadu odmítli odboráři a zaměstnavatelé. Nyní má být znovu projednán tripartitou, konečnou podobu by mohl dostat po jejím zasedání 21. ledna.

Hlavním cílem je snížit podíl deficitu veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu po roce 2013 trvale pod hranici tří procent. To je mez, kterou EU stanovila pro přijetí eura.

Vláda v dokumentu varuje, že už během letoška bude nutné přikročit k úsporám a restriktivní rozpočtové politice. Žádné nové finanční injekce na podporu hospodářského růstu nepřijdou.

"Podniky získaly v průběhu uplynulého roku čas na adaptaci na změněnou ekonomickou situaci," stojí v materiálu. Proto už pokračovat v expanzivní hospodářské politice, jež pro firmy znamenala určitý polštář, není nutné. A s ohledem na stav veřejných financí ani možné, dodává dokument.

Vláda: Připravte se na úspory a vyšší daně

Češi se musí připravit jak na hledání úspor, tak na vyšší daně. O tom, v jakém poměru budou tyto nástroje použity, rozhodnou volby letos na jaře, předpověděl kabinet.

"Řada námětů je využitelná i po volbách a řada z nich je obsažena i v připravovaném volebním programu ČSSD," řekl ČTK stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka. Poukázal například na návrh sjednocení výběru daní a dalších odvodů do jednotného inkasního místa, sjednocení kontroly, posílení daňové progrese a některá opatření v boji proti korupci.

Hlavní pilíře úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty, které měly původně platit jen tento rok, by podle vládního doporučení měly zůstat natrvalo. Například nemocenská by tak už napořád zůstala na 60 procentech vyměřovacího základu. Dávky by se sice neměly snižovat, ale napříště důsledně valorizovat jen ve zcela výjimečných případech předepsaných zákonem.

Vyšší by zůstala daň z nemovitostí i spotřební daně. Sazby daně z přidané hodnoty by se pro příští rok nevrátily na úroveň loňského roku, ale setrvaly by na deseti a 20 procentech. Nově by ministři měli prosadit druhé pásmo daně z příjmů fyzických osob ve výši 25 procent, doporučuje dokument.