Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci vzrostly meziročně o 2,7 procenta, což byl nejrychlejší růst od roku 2007. Meziměsíčně však růst cen zpomalil na 0,1 procenta z listopadových 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce.

K mírnému meziměsíčnímu růstu přispěly hlavně ceny energií a potravin. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že v prosinci ceny meziměsíčně stoupnou o 0,2 procenta.

Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny energií a potravin, meziměsíčně činila 0,1 procenta, zatímco v listopadu se jádrové ceny nezměnily. K růstu přispěly vyšší ceny ojetých aut, ceny nových aut naopak klesly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru