Rusko a Turecko se při středeční návštěvě tureckého premiéra v Moskvě dohodly na spolupráci při výstavbě první jaderné elektrárny v Turecku. Oznámila to ruská média.

Na závěr jednání mezi premiéry Vladimirem Putinem a Recepem Tayyipem Erdoganem podepsali ruský vicepremiér Igor Sečin a turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Taner Yildiz memorandum o součinnosti při výstavbě první jaderné elektrárny v zemi. Následovat by podle Erdogana měla i mezivládní dohoda.

Soutěž na výstavbu jaderné elektrárny na pobřeží Středozemního moře vyhlásila Ankara předloni v září, jediným účastníkem se stalo rusko-turecké konsorcium firem Inter RAO, Atomstrojexport a Park Teknik, které slibovalo od roku 2011 začít stavět čtyři bloky. Nejvyšší soud ale loni v listopadu tendr zrušil. Podobně ztroskotaly čtyři předchozí pokusy v posledních čtyřech desetiletích.

Nicméně rusko-turecká jednání pokračovala i po zrušení tendru a podle Erdogana jsou obě strany blízko k uzavření mezivládní dohody.

"Po rozhodnutí soudu (o zrušení tendru) bylo rozhodnuto, že projekt se uskuteční na základě dvoustranných mezivládních dohod. Nemyslím, že toto řešení dané otázky zabere hodně času. V zásadě se práce blíží k završení," řekl Erdogan.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru