Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podala na největší americkou bankovní instituci Bank of America už druhou žalobu v případě týkajícím se převzetí investiční banky Merrill Lynch. Banka obvinění vehementně popírá.

Žaloba SEC je dalším krokem ve sporech, které vedou americké regulační a vyšetřovací úřady proti Bank of America. V pondělí americký soudce odmítl návrh SEC rozšířit o další obvinění první žalobu, která viní banku ze zavádějícího informování akcionářů o prémiích schválených pro zaměstnance Merrill Lynch.

Akcie Bank of America v reakci na zprávu klesly o tři procenta. Akcie amerických bank oslabovaly už kvůli informacím, že prezident Barack Obama zvažuje uvalit na velké banky zvláštní daň.

Jádrem sporu je to, že investoři před hlasováním o převzetí 5. prosince 2008 nevěděli o tom, že Merrill Lynch utrpěla jen v říjnu ztrátu 4,5 miliardy dolarů a další miliardy ztratila v listopadu. Celkem měla Merrill za čtvrté čtvrtletí ztrátu 15,8 miliardy dolarů.


SEC uvedla, že Bank of America ponechávala akcionáře v nevědomosti a měla zásadní změny v situaci Merrill zveřejnit. Domáhá se pokuty a dalších nápravných kroků.

"Tato obvinění jsou naprosto nepodložená. Hodláme se proti nim důrazně bránit," prohlásil mluvčí Bank of America Bob Stickler.

Případ vyšetřují kromě SEC i další federální regulační úřady, zákonodárci i generální prokuratura státu New York. List New York Times uvedl, že vedení Bank of America nyní jedná s newyorským generálním prokurátorem Andrewem Cuomem o vyřešení případu dohodou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru