Ceny platiny a palladia jsou nejvýše od poloviny roku 2008. Poptávku posílily nové investice ze Spojených států při očekávání, že hospodářské oživení zvýší spotřebu kovů v průmyslu. Ceny zlata v úterý spíše stagnují, protože oživení dolaru zastavilo jeho předchozí růst.

Palladium dosáhlo 18měsíčního maxima na 439 dolarech proti pondělním 431 dolarům. Spotová cena platiny v úterý v jednu chvíli stoupla až na 1624 dolarů za unci,což je maximum od srpna 2008. Pondělí uzavírala v New Yorku na 1591,50 dolaru. Oběma kovům pomohl páteční vstup prvního fondu, který s platinou a palladiem obchoduje, na newyorský trh NYSE Arca.

"Máme na trhu nového hráče," uvedl analytik Commerzbank Eugen Weinberg. Dodal, že ceny mají podporu také v prodeji aut v Číně. Přes polovinu světové poptávky po platině a palladiu vytváří automobilový průmysl, kde kovy nacházejí uplatnění v katalyzátorech. "Myslím ale, že skutečná poptávka v tuto chvíli nepřichází tolik z průmyslu, ale z investic," citovala Weinberga agentura Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru