Írán se zlobí na "sionistické a americké agenty". Exploze na dálku ovládané bomby v úterý ráno zabila íránského jaderného experta Masúda Mohammadího a podle íránského režimu byla vražda připravena Izraelem a USA.

"Tento teroristický čin nese známky trojúhelníku zla: sionistického režimu, Ameriky a jejich najatých agentů," uvedlo v prohlášení íránské ministerstvo zahraničí.

I když Írán v podobných případech obviňuje cizí vlády velmi často, není vyloučeno, že smrt vědce je skutečně součástí bitvy izraelské tajné služby Mosssadu proti íránskému jadernému programu. Styl vraždy Mohammadího - na dálku ovládaná nálož, která explodovala když usedl na svůj motocykl cestou do práce na severu Teheránu - je totiž v íránské metropoli krajně neobvyklá.

Exploze zřejmě zabila či zranila i další lidi, avšak íránské agentury o jejich počtu nemluví.

Případů, kdy íránský režim přišel o své jaderné vědce, je vícero. Loni se například jeden z íránských expertů, fyzik Šahrám Amirí, nevrátil ze své náboženské pouti do saúdské Mekky. Írán obvinil Saúdskou Arábii, že vědce zatkla a předala americkým vyšetřovatelům.

V roce 2007 zase za záhadných okolností zemřel na otravu přední íránský expert Ardešir Hassanpúr z klíčového jaderného zařízení v Isfahánu. I jeho smrt byla později označena za dílo izraelského Mossadu.

V minulosti izraelská tajná služba podobným způsobem likvidovala i irácké či pákistánské vědce, pracující na jaderných zbrojních programech svých zemí. Od chvíle, kdy Izrael začal podezírat Írán, že potají vyrábí atomovou bombu, začala "tajná válka" i proti režimu v Teheránu.

"Pracují na tom agenti přímo v Íránu. Sbírají informace i o íránských jaderných vědcích – nakolik jsou dobří, co jim zatím nejde. To je věc, která se odehrává a stále pokračuje," řekl nedávno HN izraelský bezpečnostní expert Josi Melman.

Írán prožívá nejvážnější domácí nepokoje od islámské revoluce v roce 1979 poté, co se protesty opozice proti výsledkům voleb zvrhly v násilnosti. Úřady obvinění opozice z falšování voleb odmítají. Zabitého vědce Masúda Mohammadího režim označil za "neochvějného stoupence islámské revoluce".