Z dopisu uhlobaronů radním Prahy

Proč mají zájem

"Společnost Czech Coal je jedním z hlavních dodavatelů uhlí pro Pražskou teplárenskou, považujeme Pražskou teplárenskou za jednoho ze svých nejvýznamnějších zákazníků a odběratelů uhlí."

Co chtějí

"Aniž bychom předjímali jakýkoliv další postup Hlavního města Praha, dovolujeme si vyjádřit zájem o spolupráci při případném nabytí akciového podílu o velikosti 48,67?%, který nyní vlastní společnost International Power Opatovice v Pražské teplárenské."

Poskytnou i půjčku

"Jsme připraveni nabídnout Hlavnímu městu Praze respektive společnosti Pražská teplárenská Holding spolupráci při financování nabytí tohoto akciového podílu."

Uhlobaroni Pavel Tykač, Petr Pudil a Vasil Bobela se pustili do další bitvy s manažery ČEZ, se kterými už bojují na několika frontách. Trojice, která ovládá zásoby uhlí na Mostecku, se rozhodla překazit plány ČEZ v hlavním městě a vstoupit do hry o Pražskou teplárenskou (PTE) - jeden z nejziskovějších podniků v oboru.

Tykač a spol. nabízejí pražskému magistrátu pomoc. Jsou ochotni půjčit až šest miliard korun, aby Praha mohla v teplárenské získat větší než čtvrtinový podíl, který kontroluje dnes.

V prosinci poslal pražským radním spolumajitel Czech Coal Petr Pudil dopis, v němž navrhuje, aby pro koupi téměř polovičního balíku akcií využila Praha svého "případného předkupního práva". Potíž je v tom, že město žádné předkupní právo uplatnit nemůže. Není vyjednané.

Praha svůj podíl v PTE totiž nedrží přímo, ale prostřednictvím společnosti Pražská teplárenská holding, o niž se město dělí s německou společností EnBW. Jediné předkupní právo, které by Praha mohla uplatnit, se vztahuje na tuto firmu. Pokud by z holdingu odcházela EnBW, musí své akcie nabídnout městu. Czech Coal je Praze ochoten půjčit i peníze na tyto akcie.

Kolik peněz by město Prahu odkoupení podílů jeho společníků v PTE stálo? Rozhodně miliardy. Jenomže Praze by jejich převzetí vládu nad Pražskou teplárenskou stejně nezajistilo.

Praha bojovala o PTE již před lety

Město Praha si v Pražské teplárenské prošlo vleklou korporátní válkou již před časem. Několik let se tu zástupci tří hlavních akcionářů - tedy města, britské International Power a německé EnBW - nebyli schopni dohodnout na zásadních věcech, jako je rozdělování zisku, složení statutárních orgánů či cenová politika.

V roce 2008 firmě zajistila mír akcionářská smlouva o rozdělení vlivu, kterou vyjednal s britskými společníky primátor Pavel Bém. Praha má díky ní ve vedení PTE pevnou pozici a křeslo šéfa představenstva. Teď je ale výsadní postavení města znovu ohroženo.

V létě prodala International Power svá česká aktiva včetně akcií PTE skupině J&T. A ta je teď prodává společnosti ČEZ. Se změnou vlastníka padá i akcionářská dohoda, jež by jinak platila až do roku 2016. "Platnost smlouvy končí v případě, kdy své akcie jeden ze smluvních partnerů převede na třetí osobu," potvrdil HN náměstek pražského magistrátu Pavel Klega.

Hrozí Praze, že bude muset znovu bojovat o vliv v jedné ze svých nejdůležitějších firem? Zatím tomu nic nenasvědčuje: "Hodláme respektovat dohody, které s městem uzavřeli předchozí akcionáři," řekl HN manažer ČEZ Vladimír Schmalz.

Jenomže ČEZ akcie ještě nemá v ruce definitivně - obchod podléhá schválení evropského antimonopolního úřadu a ten zatím žádost o souhlas ani nedostal. "Chystáme se Brusel o souhlas požádat v nejbližší době," říká Schmalz.

 

 

Praha nemá zájem

Kdo vlastní Pražskou teplárenskou

O Pražskou teplárenskou se Tykač ucházel už loni, ale marně. Úspěšnější byli bankéři ze skupiny J&T, kteří od loňska v teplárenské kontrolují téměř polovinu. Finančníci J&T nyní vystupují jako spojenci ČEZ a své investice koordinují v rámci širší strategie, jejímž cílem je společně posílit vliv v české energetice.

Podle zdrojů z energetických kruhů naplánovali lídři trhu - ČEZ, J&T a Dalkia - už loni další přesuny akcií v několika energetických firmách. Výsledkem má být mimo jiné ovládnutí Pražské teplárenské společností Dalkia, v jejím vlastnictví měly skončit akcie od ČEZ i od německé EnBW (ta měla oplátkou získat kontrolu nad Pražskou energetikou.)

Dnes není jasné, zda plán nezhatila prověrka, kterou na podzim ve firmách ČEZ a J&T zahájila Evropská komise kvůli podezření z kartelových dohod. "ČEZ v Pražské teplárenské zůstane dlouhodobě," ujistil minulý týden HN Schmalz.

Každý krok tímto směrem je ale prohra pro Tykače, který potřebuje získat lepší pozici pro prodej svého uhlí. "Máme o Pražskou teplárenskou dlouhodobý zájem. Jsme připraveni městu s koupí podílů ostatních akcionářů pomoci, a to včetně poskytnutí půjčky," řekl spolumajitel Czech Coal Petr Pudil.

Info: Pražská teplárenská

260 tisícům bytů

řadě průmyslových podniků, škol a institucí na území Prahy, zejména na pravém břehu Vltavy, dodává Pražská teplárenská.

1,76 miliardy korun

byl v roce 2008 čistý zisk Pražské teplárenské. Meziročně šlo o 14procentní nárůst. Tržby jsou z 90 procent za dodávky tepla, firma vydělává i na prodeji elektřiny.

1,1 procenta

stoupla cena tepla od Pražské teplárenské pro domácnosti na letošek. Zvýšení zvedlo průměrnou cenu tepla na 432 korun za gigajoule.

Pražští politici z ODS i ČSSD ale nyní říkají: Nemáme zájem. O tom, jak se město k výzvě uhlobaronů postaví, definitivně rozhodne primátor Bém. "Zatím se tím nezabýval, je na dovolené," říká náměstek Klega. Zdá se ale, že návrh Petra Pudila vyzní spíš naprázdno.

Jde o trh s uhlím

Zbývá zodpovědět otázku, proč se Tykač a jeho společníci tak zoufale snaží do Pražské teplárenské "nabourat". PTE a její dceřiná firma Energotrans (vlastní mělnickou teplárnu) mají s mosteckými doly smlouvy na dodávky uhlí, jež vyprší už po roce 2012. Czech Coal loni nabídl Pražské teplárenské budoucí kontrakt za ceny dvojnásobné proti současným. Neuspěl, ale o smlouvu, výhodnou pro sebe, se jistě bude snažit dál. Spojení s Prahou by mu mohlo pomoci.

Na druhou stranu budou-li o obchodní strategii v Pražské teplárenské rozhodovat ČEZ a jeho spojenci, může mít Czech Coal problém. ČEZ má vlastní důlní firmy, kromě domácích Severočeských dolů společně s J&T drží i německé doly Mibrag. Kdyby mostečtí těžaři příliš tlačili na růst ceny svých dodávek, hrozí ČEZ, že bude Pražskou teplárenskou zásobovat z Mibragu. Pak by mostečtí uhlobaroni těžko hledali náhradní odbytiště. A to je zjevně začíná znepokojovat.