Pražská burza první obchodní den nového týdne posílila. Hlavní index PX přidal 2,19 procenta na 1182,6 bodů. Dařilo se akciím těžební NWR. Vyplývá to z výsledků burzy.

Největší růst v pondělí zaznamenaly cenné papíry NWR, když oproti uzavíracím hodnotám z minulého týdne přidaly 5,74 procenta na 195,20 koruny. Silně si polepšily také cenné akcie Komerční banky, které vzrostly o 4,84 na 3942 koruny. Dařilo se i akciím mediální CME, když jejich hodnota se zvýšila o 4,27 procenta na 486 koruny. Přidaly i akcie druhého bankovního domu Erste Bank. Ty posílily o 2,73 procenta na 753,50 koruny. Zisky o 2,36 procenta na 147,50 koruny si připsaly i cenné papíry petrochemického Unipetrolu.

Podle pondělní studie analytiků Erste Bank by akciové trhy střední a východní Evropy měly během 1. čtvrtletí růst, a to dokonce výrazněji než trhy v zemích eurozóny. Česko, společně s Rakouskem, Tureckem, Polskem a Chorvatskem analytici rakouského finančního domu zařadili pak mezi trhy, které nabízejí potenciální růst akcií o 20 až 30 procent.

Naopak na pražské burze v pondělíf odepsaly akcie pojišťovny VIG, které ztratily 0,61 procenta na 961,60 koruny. Nedařilo se ani cenným papírům developera ECM, když klesly o 0,10 na 313,90 koruny.

V systému pro nejlepší akcie SPAD byl objem obchodů za včerejší den 1,666 miliardy korun. Průměrný objem obchodů za poslední rok je přitom 1,596 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru