Vývoz z Číny za loňský prosinec se zvýšil o 17,7 procenta a byl to jeho první nárůst za 14 měsíců. Nová pozice Číny ukazuje, že levní čínští výrobci umějí prodávat zboží za hranicemi země, i když ve světě kvůli finanční krizi klesla spotřebitelská poptávka.

Ekonomové z německé obchodní komory už dříve uvedli, že země o prvenství ve světovém vývozu pravděpodobně přijde. Čína proslula svým levným exportem obuvi, hraček, oděvů, nábytku a dalšího zboží bez výrazného zastoupení technologií, zatímco Německo vyváží strojírenskou produkci a další zboží s vysokou hodnotou. Ekonomové v Německu podotýkají, že jejich továrny vyvážejí stroje, které pak v Číně vyrábějí zboží.

Čína v minulém roce předstihla Spojené státy jako trh s nejvyšším prodejem aut a je na cestě předstihnout brzy Japonsko v pozici druhé největší ekonomiky světa. Čína překonala Německo jako třetí největší ekonomiku na světě v roce 2007.


Obchodní přebytek Číny se v minulém roce snížil o 34,2 procenta na 196,07 miliardy dolarů. Odráží se v tom rostoucí poptávka Číny po surovinách z dovozu, zatímco ve Spojených státech a dalších ekonomikách klesla poptávka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru