Rozhovory mezi Ruskem a Běloruskem o smlouvě o dodávkách ropy na letošní rok zkrachovaly. Běloruská delegace opouští Moskvu. S odvoláním na běloruské vyjádření to v sobotu uvedla agentura Reuters.

"Ruská strana de facto ignorovala argumenty a údaje přednesené běloruskou stranou," citoval Reuters prohlášení běloruské vlády. Delegace obou zemí nicméně deklarovaly připravenost pokračovat v rozhovorech.

Ruské státní tiskové agentury a televize citovaly vyjádření nejmenovaného experta, účastnícího se nynějších jednání, že Bělorusko by mělo akceptovat ruskou nabídku, nebo se protahováním rozhovorů může rozloučit s lacinější ropou.

Moskva podle experta nyní nabízí Minsku bez vývozního cla 6,3 milionu tun ropy na pokrytí vnitřní běloruské spotřeby, což by představovalo dotaci pro běloruskou ekonomiku ve výši nejméně 1,8 miliardy dolarů. Bělorusko však údajně požaduje bezcelně 30 milionů tun ropy, jinak hrozí zvýšit tranzitní poplatky ze 3,9 na 45 dolarů za tunu ropy.

 

 

Přes území Běloruska vede ropovod Družba, který severní větví pokračuje do Polska a Německa. Jižní větev vede na Ukrajinu, Slovensko, do Maďarska a České republiky. Družba přepravuje asi třetinu ruské ropy, která směřuje do Evropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru