Kanada poslala Francii žádost o předání seznamu jmen lidí, kteří mají bankovní účty ve Švýcarsku. Francie si takový seznam obstarala, byť diskutabilním způsobem, a díky tomu donutila řadu občanů, aby peníze ukryté v zahraničí přiznali a zaplatili z nich daň. O totéž se snaží i Kanada.

Snaha Kanady se nyní může zabrzdit kvůli pátečnímu rozhodnutí švýcarského soudu. Ten rozhodl, že švýcarský regulátor finančního trhu FINMA jednal nezákonně, když loni tamní bance UBS nařídil, aby americkým úřadům předala informace o svých klientech. Američané začali po daňových delikventech pátrat už dávno.

Kanadský ministr práce a rozpočtu Jean-Pierre Blackburn přesto řekl, že jeho země je blízko k tomu, aby požadované údaje získala. Doufá prý, že Paříž se postaví k žádosti Ottawy vstřícně navzdory tomu, jak dnes rozhodl soud ve Švýcarsku. Kanada prý neustoupí.

Mít bankovní konto ve Švýcarsku není nezákonné. Problém je ale v tom, že řada lidí zneužívá přísného bankovního tajemství, které má ve Švýcarsku tradici. Úřady v jiných zemích se domnívají, že mnoho lidí si ve Švýcarsku ukládá peníze jen proto, aby se vyhnuli placení daní.

Seznam jmen byl z banky ukraden

Na seznamu, který Francie získala, je asi 3000 jmen. Blackburn řekl, že francouzský ministr rozpočtu Eric Woerth mu potvrdil, že mezi těmito lidmi jsou také občané Kanady.

"Neznám přesná čísla, ale mám tušení, že na tom seznamu bude mnoho Kanaďanů. Pokud bych byl Kanaďanem, který využil daňového ráje ve Švýcarsku, nečekal bych, až mě chytnou. Protože to už bude pozdě," řekl na tiskové konferenci Blackburn. "Pokud si chtějí zachovat dobrou pověst a pokud chtějí dobře spát, měli by nás kontaktovat a dobrovolně se přiznat," vzkázal ministr daňovým podvodníkům.

Na seznamu, který mají Francouzi, jsou data klientů získaná diskutabilním způsobem. Někdejší zaměstnanec nadnárodní finanční skupiny HSBC je totiž ukradl ze švýcarské pobočky banky a Francie se k nim pak dostala. HSBC potvrdila, že její bývalý zaměstnanec Hervé Falciani v letech 2006 a 2007 z banky ukradl záznamy o klientech, a proto proti němu zahájila právní kroky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru