Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), který se kauzou České pivo zabýval, zamítl stížnost banky jako nedůvodnou. Nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká nechá ale toto rozhodnutí ještě přezkoumat týmem státních zástupců. ČTK to řekla mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová.

Zdůraznila, že prověřování zastavených kauz patří k běžným postupům. V tomto případě ale Vesecká rozhodla, že závěr v kauze České pivo přezkoumá skupina státních zástupců Nejvyššího státního zastupitelství - specialistů trestních i netrestních.

Získala Nomora neoprávněně sedm miliard korun?

Kauza České pivo se týká transakcí s akciemi Plzeňského Prazdroje. Jde o to, že si japonská banka Nomura podle podezření policie nákupem akcií Plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svou investici do nákupu akcií IPB. Přitom se nákupy akcií IPB a akcií Prazdroje (takzvaný projekt České pivo) uskutečnily souběžně a byly vzájemně podmíněny. Policie podezírala skupinu Nomura, že získala neoprávněný majetkový prospěch přes sedm miliard korun.

V kauze byli podle dostupných informací obviněni bývalí náměstci generálního ředitele IPB Libor Procházka a Aladár Blaas, bývalý zástupce japonské Nomury Eduard Onderka, dva exmanažeři českého zastoupení Nomury Randall Dillard a David Thirsk a šestice podnikatelů. Žalobce pražského vrchního státního zastupitelství Ladislav Letko ale v červenci rozhodl o tom, že jsou nevinní. ČSOB, která převzala IPB po jejím pádu, podala proti tomuto rozhodnutí na počátku září stížnost.

Nomura vlastnila před krachem IPB 46 procent jejích akcií. Jako pojistka této investice vznikla po dohodě Nomury a IPB společnost České pivo, která zakoupila akcie českých pivovarů Plzeňský Prazdroj, Radegast a Velkopopovický Kozel. Na nákup akcií tehdy půjčila IPB zhruba sedm miliard korun a Nomuře byly vystaveny směnky. Za ty pak Nomura později zaplatila už bezcennými akciemi IPB a České pivo následně japonská banka prodala za 24 miliard korun jihoafrické společnosti South African Breweries.

Na Nejvyšším státní zastupitelství se kauzou zpočátku zabýval státní zástupce Milan Horváth. Jenže ten byl kvůli podezření ze spáchání dopravní nehody v opilosti dočasně zproštěn výkonu funkce státního zástupce. Kauzu pak dostal jeden z jeho kolegů, který ji ve čtvrtek zamítl

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru