Nezaměstnanost ve Spojených státech zůstala i v prosinci na deseti procentech stejně jako v listopadu. Ekonomové očekávali nárůst na 10,1 procenta. Podniky ale během prosince zrušily dalších 85.000 pracovních příležitostí, přestože se očekávalo, že po dvou letech propouštění přestanou pracovní místa ubývat. V pátek údaje zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Čísla zmírnila optimismus, že se trh práce ve Spojených státech nadechuje k vzestupu. Administrativa prezidenta Baracka Obamy je tak kvůli nezaměstnanosti stále pod tlakem. Za celý rok 2009 podle posledních údajů přišla ekonomika Spojených států o 4,2 milionu pracovních míst.

Vysoká nezaměstnanost je jednou z největších starostí prezidenta Obamy na domácí scéně. Na tom, jestli administrativa zajistí, aby lidé nepřicházeli nadále o práci, závisí i Obamova politická budoucnost, napsaly agentury AP a Reuters.

Údaje z trhu práce v pátek zveřejnil i Eurostat. Nezaměstnanost v eurozóně dosáhla v listopadu jedenáctiletého maxima a stoupla na deset procent. V říjnu se zastavila na 9,9 procentech, což je ale o téměř dvě procenta více, než rok předtím.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru