Neutěšený stav veřejných financí nutí ministra financí Eduarda Janotu hledat stále radikálnější řešení. Teď uvažuje o tom, že by v Česku vyhlásil daňovou amnestii.

To znamená, že firmy nebo lidé, kteří "ulili" některé příjmy do zahraničí, aby je nemuseli zdaňovat, by se mohli vyhnout trestu, pokud by se přiznali a příjem v Česku dodatečně zdanili.

HN to potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. "Prověřujeme možnosti a zjišťujeme, jaký dopad by to mělo v českých podmínkách," řekl mluvčí.

Analýza by měla být hotova do konce ledna. Podle ní se ministr rozhodne, zda má cenu v Česku tuto akci vyhlašovat. Ve hře je několik variant. Není například jasné, jakou sazbou by se přiznaná částka měla zdaňovat - zda sníženou či standardní. Řeší se i to, zda by se odpouštělo také penále za pozdní platbu daní.

Efekt může snížit délka promlčecí lhůty 

Daňovou amnestii loni vyhlásily Itálie, Spojené státy a Velká Británie. Největší efekt měla v Itálii, kde do domácích bank údajně přiteklo na 95 miliard eur.

"Nemyslím, že bychom mohli očekávat podobný efekt," řekl ředitel České daňové správy Jan Knížek, který analýzu dopadů připravuje.

V Itálii jsou totiž podle něj daňové úniky častější než v Česku. Navíc tam mohou úředníci daně kontrolovat šest let nazpět, zatímco v Česku jen tři roky.

"Italové nemají klidný spánek celých šest let, ale v Česku by nebyla motivace přiznávat čtyři roky starý únik. Dlužno také říct, že daňovou amnestii považuji za nepřijatelný morální hazard s lidmi, kteří platí daně řádně," dodal Knížek.