Generální ředitel největší americké automobilky General Motors Ed Whitacre nedoufá v dosažení dohody, která by zachránila ztrátovou švédskou divizi Saab. Whitacre rovněž uvedl, že GM pokračuje v ukončování činnosti Saabu. Podle některých informací by nicméně mělo být na Saab podáno několik nabídek. GM rovněž oznámila, že plánuje prodej divize pro výrobu součástek Nexteer Automotive, která zaměstnává přes 6200 lidí a má 15 továren v Severní Americe, Evropě a Asii.

"Prodejní proces začne okamžitě," uvedla firma. "GM hodlá najít vhodné potenciální kupce," dodala. Mezi odběratele Nexteeru patří kromě GM další přední automobilky, například Toyota, Ford, Fiat či PSA Peugeot Citroën. Tržby divize v roce 2008 překročily dvě miliardy dolarů (zhruba 37 miliard Kč). GM divizi koupila v říjnu od bývalé dceřiné firmy Delphi, aby jí pomohla s reorganizací aktivit. Delphi začátkem října opustila po čtyřech letech bankrotový režim.

Nizozemský výrobce luxusních vozů Spyker Cars již začátkem týdne oznámil, že do čtvrtečního konečného termínu předloží svou finální nabídku na převzetí Saabu. Podle švédského listu Dagens Industri nabídku pravděpodobně podají také dvě nejmenované švédské skupiny.

"Máme kontakty s několika různými skupinami," uvedl podle listu státní tajemník švédského ministerstva průmyslu Joran Hagglund. "Domnívám se, že minimálně dvě z nich během čtvrtka předloží General Motors nabídku. Problémem je, že žádná z nich nemůže prokázat, že má k dispozici finance," dodal. Podle odborářského listu Dagens Arbete podala nabídku na Saab lucemburská investiční firma Genii Capital. "Genii Capital je v dobré finanční kondici a má silné partnery," řekl listu zdroj blízký firmě.


Společnost Spyker zájem o převzetí Saabu ve čtvrtek potvrdila. "Věříme, že předložíme přijatelnou nabídku," řekl agentuře Reuters generální ředitel Spykeru Victor Muller. Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM je od roku 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Firma zaměstnává zhruba 3400 lidí a má asi 1100 dealerů.

Whitacre minulý měsíc prozatímně nahradil v čele GM Fritze Hendersona, který odstoupil z funkce. Henderson tak údajně vyhověl žádosti správní rady podniku, která chce pod novým vedením urychlit restrukturalizaci. Kandidátem na stálého generálního ředitele by podle Whitacra mohl být nový finanční ředitel GM Chris Liddell, který do firmy přišel ze softwarového gigantu Microsoft.

GM již loni nevyšel pokus o prodej značky Saturn firmě Penske Automotive Group. Automobilka se proto rozhodla, že výrobu vozů značky Saturn ukončí a postupně rozpustí i její distribuční síť. GM donedávna plánovala rovněž prodej německé divize Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna International a ruské bance Sberbank. Automobilka se ale nakonec rozhodla, že si divizi Opel ponechá a provede její restrukturalizaci sama.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru