Světové ceny ropy dnes obrátily směr a americká ropa po poklesu k 81 dolarům vystoupila až nad 83 dolarů za barel, nové maximum za 15 měsíců. Ropu původně srazily dolů údaje o překvapivém nárůstu zásob ropy a benzinu v USA, nad tím však převážilo přesvědčení, že chladné počasí nakonec americkou poptávku po otopu zvýší.

Cena americké lehké ropy (WTI) se po poklesu 81 dolarům brzy vrátila zpět a po 18:00 SEČ vystoupila na 82,70 USD za barel. Předtím se dostala až na 83,15 dolaru, nejvýše od úrovně 84,83 dolaru za barel ze 14. října 2008. Severomořská ropa Brent posílila o 90 centů na zhruba 81,50 dolaru za barel.

Ropa zlevňovala poté, co se podle vládních údajů její komerční zásoby v USA minulý týden zvýšily o 1,3 milionu barelů, třebaže analytici čekali další pokles v tempu půl milionu barelů. Zásoby benzinu vzrostly o 3,7 milionu barelů, mnohem více, než se čekalo. Zásoby nafty a topného oleje se navíc snížily jen o 0,3 milionu barelů proti očekávanému propadu o 1,9 milionu. Údaje naznačily, že mrazivé počasí ve značné části Spojených států zatím k předpokládanému poklesu zásob nevedlo, protože poptávka je kvůli slabé ekonomice stále nízká.

Všeobecně se však očekává, že silné mrazy, které trvají od počátku roku, příští týden ukážou výrazný pokles zásob. Cena ropy proto obnovila růst, který trvá již desátý den. "Každý ví, že údaj (o poklesu zásob) u nafty a topného oleje bude obrovský, protože od víkendu tu máme brutálně mrazivé teploty, které ještě přetrvají," řekl agentuře Reuters Peter Beutel, prezident firmy Cameron Hanover.

Na trh ropy má vliv i současný rusko-běloruský spor o ceny za dodávky ropy. Rusko podle běloruské státní agentury dnes jednání zmařilo, běloruská delegace však v Moskvě zůstává. Bělorusko požaduje, aby mu Rusko nadále dodávalo ropu za nižší ceny, což Moskva odmítá a chce i na Minsk uplatňovat vývozní clo. Ropovod Družba je významnou přepravní trasou ropy do Evropy.