Po pěti letech skončilo panování Kanady v šampionátu dvaetiletých hokejistů. Mohou za to hráči USA, kteří ve finále svého tradičního rivala porazili 6:5 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil obránce John Carlson v čase 64:21.

Od úvodního vhazování se zámořské derby odehrávalo v obrovském tempu a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Po 160 vteřinách hry šli zásluhou Adamova gólu do vedení favorizovaní obhájci titulu. Ovšem ve třetí třetině porhrávali s Amedričany už 3:5.

Otřesení Kanaďané se jen těžko nadechovali k náporu. Pak se ale opět projevil jako spasitel Eberle, který už loni pět vteřin před koncem semifinále s Ruskem vyrovnal na 5:5. Tentokrát na začátku 58. minuty snížil a v minutě následující ještě stihl vyrovnat na 5:5.

V prodloužení se ale protáhl Schroeder až před brankáře Jonese, kanadský gólman si však poradil. Jen pár vteřin poté ale přišlo přečíslení, obránce Carlson vzal zakončení na sebe a trefil přesně na bližší tyč. Svým druhým gólem v utkání tak odstartoval oslavy Američanů.

Sestřih finále:

Kanada - USA 5:6 v prodloužení

Branky a nahrávky: 3. Adam (Caron), 17. Nemisz (Kadri, Hall), 24. Hall (Adam), 58. Eberle (Pietrangelo, Hall), 59. Eberle (Ellis, Kadri) - 14. Kreider (Palmieri, Jenks), 15. Schroeder (R. Bourque, Donovan), 22. Carlson (Kristo, McRae), 45. D´Amigo (Stepan), 47. Stepan (D´Amigo), 65. Carlson (Ramage). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Lärking - Tillerkvist-Jonsson (oba Švéd.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 3:3, navíc Pietrangelo (Kanada) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 15.171 (vyprodáno). Třetiny: 2:2, 1:1, 2:2 - 0:1.

Kanada: Allen (47. Jones) - Scandella, Pietrangelo, Teubert, Ellis, Hamonic, de Haan, Cowen - Schenn, Eberle, McMillan - G. Bourque, Kozun, Cormier - Hall, Kadri, Nemisz - Della-Rovere, Adam, Caron - Henrique. Trenér: Willie Desjardins.

USA: Lee (24. Campbell) - Donovan, Fowler, Warsofsky, Carlson, Ramage, Lashoff, Gardiner - Kristo, Stepan, D´Amigo - Zucker, R. Bourque, Schroeder - Kreider, Jenks, Morin - McRae, Johnson, Palmieri - Walker. Trenér: Dean Blais.

Konečné pořadí MS: 1. USA, 2. Kanada, 3. Švédsko, 4. Švýcarsko, 5. Finsko, 6. Rusko, 7. Česká republika, 8. Slovensko, 9. Lotyšsko (sestupuje), 10. Rakousko (sestupuje).