S těmito kartami nelze vybírat u automatů ani platit v obchodech. Čip v kartě má totiž problém zpracovat datum 2010. Celkem je v Německu 45 miliónů tohoto typu karet.

Jedná se o platební karty společnosti MasterCard vydaných především německými spořitelnami. Německá média ale zaznamenala i potíže zákazníků jiných bank jako je Postbank či Commerzbank. Podle sdružení německých spořitelen DSGV chybu způsobila počítačová chyba, spojená se změnou na přechod na rok 2000.

Podle německých médií by se současný problém měl vyřešit změnou softwaru v bankomatech, která právě probíhá. Platební terminály v obchodech sice jisté potíže ještě mají, do zítřka by však již 85 procent z nich mělo karty přijímat, uvedlo DSGV. Do pondělí příštího týdne by problémy měly být vyřešeny zcela.

Problémy s německými kartami se objevily i v Česku

„Zaznamenali jsme od nového roku zvýšený počet odmítnutých výběrů na německé karty v našich bankomatech,“ řekl včera HN Karel Kadlčák, šéf kartového centra České spořitelny, která má v tuzemsku největší síť bankomatů.

Bankomaty v Česku jsou kvůli většímu zabezpečení už stoprocentně vybaveny čipovou technologií a karty s problémovým čipem automaticky odmítají.

Podobný problém zaznamenali například pumpaři v pohraničí

„Německé karty jsou na našich terminálech odmítány kvůli problémům s čipem. Oficiálně jsme o potížích EC karet ale ještě z Německa ani z mezinárodní asociace žádnou informaci nedostali a čekáme na jejich další kroky,“vysvětluje František Jungr, specialista na karty UniCredit Bank a šéf Sdružení pro bankovní karty

Podle německých médií náprava situace v zahraničí bude trvat déle. Nejrychleji chtějí banky software v bankomatech opravit ve Španělsku, Francii, Rakousku, Itálii či Švýcarsku, kam Němci nejčastěji jezdí.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru