Česku kvůli pražskému obchodnímu domu Kotva hrozí arbitráž za miliardu korun. Soudit se chce kyperská společnost Forminster Enterprises Limited, která se dožaduje náhrady škody kvůli sporu o vlastnictví Kotvy. Potvrdil to v úterý mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Společnost Forminster doručila ministerstvu financí tzv. oznámení o sporu. Poté běží standardní šestiměsíční lhůta pro jednání obou stran a případné smírné řešení. Po uplynutí této lhůty Forminster může, ale nemusí, podat arbitrážní žalobu," sdělil Jakob, podle kterého společnost Forminster doposud vyčíslila své nároky na 995 milionů korun. Půlroční lhůta vyprší v dubnu.

Forminster se dožaduje náhrady škody za soudní rozhodnutí, které firmě zastavilo výkon akcionářských práv ve společnosti Kotva, jež se přejmenovala na K-T-V invest. Tím měla ČR porušit dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a Kyprem, řekl Jakob. K-T-V invest už je z rejstříku vymazaná, převzala ji Česká investiční a správcovská. Obchodní dům od března 2005 vlastní irská investiční a developerská společnost Markland, která za něj zaplatila více než 50 milionů eur.

Odhadnout náklady obtížné

Ministerstvo financí v pondělí vypsalo výběrové řízení na právní zastupování státu při smírném řešení sporů a v rozhodčích řízeních s firmou Forminster Enterprises Limited. ČTK to zjistila z přehledu veřejných zakázek na serveru www.centralniadresa.cz. "Nelze předem odhadnout, jaké budou náklady na tento případ. Zásadním způsobem to totiž závisí na průběhu sporu," uvedl Jakob.

Server iDnes.cz připomněl, že Forminster figuruje v kauze investičních fondů Trend a Mercia, kde o peníze přišlo přes 100 000 lidí. Na Forminster byly převedeny akcie Kotvy z fondu Trend. Soudy ale stále řeší, zda to byl prodej akcií, nebo jen půjčka.

Převod akcií včetně cenných papírů Kotvy z investičního fondu Trend na kyperskou firmu je považován za jeden z největších případů tunelování v české historii. Původní akcionáři Trendu tak přišli údajně o více než miliardu korun.

Kotva byla otevřena před čtvrtstoletím a tehdy byla největším obchodním domem v socialistickém Československu. Návštěva Kotvy patřila před rokem 1989 k pravidelným rituálům každého návštěvníka hlavního města. Obchodní dům Kotva je nyní postupně rekonstruován, jeho oprava má být dokončena v roce v roce 2011.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru