Celkový objem investic do komerčních nemovitostí v Česku za rok 2009 činil přibližně 400 milionů eur, tedy asi 10,5 miliardy korun. Meziročně je to propad o 64 procent. V tiskové zprávě to dnes sdělila mezinárodní poradenská společnost CB Richard Ellis.

"Po velice pomalém začátku v roce 2009 jsme potěšeni zjištěním, že ve druhé polovině došlo k mírnému oživení," uvedla Katarína Turňová z investičního oddělení konzultantské firmy.

Největší realitní transakcí loňského roku se stal v jeho samotném závěru prodej kancelářské budovy City Tower v Praze na Pankráci. Developerská firma ECM Real Estate Investments ho prodala blíže neurčenému investorovi za 130 milionů eur, tedy asi za 3,4 miliardy korun. Deník E15 dnes informoval, že kupujícím je privátní investor ze Slovenska, který získáním nejvyšší budovy v Česku pronikl na tuzemský trh. Transakce měla jít podle deníku přes finanční skupinu J&T.

Vloni dominovaly kanceláře

Druhým největším loňským obchodem s nemovitostmi se stal prodej nového kancelářského centra Gemini, které se nachází také na Pankráci. Německý fond Deka ho koupil od rakouské společnosti Sparkassen Immobilien za 110 milionů eur (kolem 2,8 miliardy korun).

Na loňském trhu jednoznačně dominovaly kanceláře, na objemu investic se podílely z 90 procent. Mezi investory opět převažovaly zahraniční subjekty, a to hlavně z Německa.

Rok 2010 bude podle CB Richard Ellis z hlediska investiční aktivity srovnatelný s rokem minulým. "Jsem přesvědčena, že rok 2010 bude v mnoha ohledech náročný. Nicméně zachovávám optimismus, že co se týče objemu a množství investic, jejich úroveň by měla zůstat alespoň porovnatelná s druhou polovinou roku 2009 a ke konci roku 2010 by se mohla dále zlepšovat," odhadla Turňová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru