Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v prosinci na listopadové úrovni 8,1 procenta. Počet nezaměstnaných poslední měsíc roku po sezonním očištění překvapivě klesl o 3000 na 3,421 milionu osob, oznámil v úterý Spolkový úřad práce.

"Domníváme se, že hlavním důvodem poklesu míry nezaměstnanosti je fiskální stimul kancléřky Angely Merkelové, která prodloužila v prosinci 2009 program vyplácení odměn za zkrácený pracovní úvazek," uvedl analytik české finanční skupiny Fio Robin Koklar. Pokud se míra nezaměstnanosti podle něj bude v Německu zvyšovat, tak pouze dočasně, a to v průběhu zimních měsíců na začátku roku 2010 z důvodu sezónních faktorů.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali v průměru nárůst počtu nezaměstnaných o 5000. Úřad uvedl, že údaje o počtu nezaměstnaných byly i v prosinci proti minulým měsícům poněkud vylepšeny jednorázovými faktory, například změnami v metodě výpočtu celkového počtu nezaměstnaných. Dodal, že bez těchto faktorů by počet nezaměstnaných pravděpodobně stoupl zhruba o 6000.

Za celý rok 2009 se míra nezaměstnanosti v Německu zvýšila o 0,5 procentního bodu ze 7,6 procenta na konci roku 2008, což bylo na nejhlubší poválečnou ekonomickou recesi pozoruhodně málo. Celý nárůst se přitom odehrál v prvních třech měsících roku, kdy ekonomika zažívala nejvýraznější propad a podpůrná vládní opatření ještě vesměs nefungovala.

"Je docela podivuhodné, že v roce 2009 v důsledku hluboké ekonomické recese nedošlo k masivnímu vzestupu nezaměstnanosti," řekl Peter Meister z BHF Bank. "Ohledně roku 2010 však jsem skeptický. Bude celá řada firem, které se budou muset přizpůsobit sníženému využití výrobních kapacit," dodal.

Také většina ostatních ekonomů oslovených agenturou Reuters předpovídá, že nezaměstnanost v Německu bude během letošního roku postupně narůstat. Podle nich firmy nebudou moci nadále snášet tlak snížené úrovně produkce a budou muset začít se skutečným propouštěním.

Německá vláda podporuje od loňska trh práce zvýhodněním zkrácených úvazků, aby přiměla firmy nahrazovat propouštění zaměstnanců zkracováním jejich pracovní doby. Úřad práce však upozorňuje, že v posledních měsících využívání zkrácených pracovních úvazků klesá.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru