Úředníci možná budou moci přímo v bytech kontrolovat, čím lidé topí. Návrh novely zákona o ochraně ovzduší, který by pravomoc radnicím dal, předložil sněmovně Moravskoslezský kraj. Argumentuje tím, že lidé spalují i odpady a znečišťují ovzduší. Současný stav, kdy se zákon vztahuje jen na firmy a podnikatele, je podle zástupců kraje neudržitelný.

"Kvalita ovzduší se v posledních letech nelepší, a to zejména z pohledu jemných prachových částic," uvedli předkladatelé v důvodové zprávě. Ovzduší je znečištěno podle nich stále stejně navzdory tomu, že velké podniky dávají značné částky do šetrnějšího vytápění. Proto je nutné, aby úředníci mohli kontrolovat i kotle v bytech a v případě nutnosti nařizovat nápravu stavu a dávat pokuty, tvrdí kraj.

Úředníci by podle předlohy mohli do bytu přijít na základě ohlášení o zahájení kontroly. Posoudili by, a to i na základě prohlídky popela, čím lidé topí. "Prvním důkazem, že nebylo spalováno palivo schválené výrobcem spalovacího zařízení, bude přítomnost hřebíků, šroubů, zbytků plastů, lepenek a podobně," podotkli autoři novely.

Lidé si budou muset nechat dělat jednou za dva roky měření účinnosti spalování a množství vypouštěných látek a kontrolu komínů. Povinnost by se týkala kotlů na pevná paliva od výkonu 15 kilowattů a kotlů na plynná a kapalná paliva od 11 kilowatů. Předkladatelé uvádějí, že jedno měření stojí kolem tisícikoruny.


Předkladatelé jsou přesvědčeni o tom, že jejich předloha neporušuje ústavní právo na nedotknutelnost obydlí. Poukazují na to, že výjimky může dovolit zákon, pokud je to nutné pro ochranu života nebo zdraví lidí a ochranu práv druhých.

"Vstup do obydlí za účelem ochrany ovzduší je považován za nezbytný jak z důvodu ochrany zdraví osob, tak z důvodu ochrany práv druhých, neboť každý má právo na příznivé životní prostředí," dodali autoři předlohy.

V ovzduší Moravskoslezského kraje ubylo předloni rakovinotvorných látek. Situace v regionu je ale i nadále vážná a z tohoto pohledu nejhorší ze všech krajů.