Aktivita zpracovatelského průmyslu v zemích eurozóny rostla v posledním měsíci loňského roku nejrychlejším tempem za posledních 21 měsíců. Index nákupních manažerů (PMI) tohoto sektoru vzrostl o 0,4 bodu na 51,2 bodu, nejvýše od března 2008, sdělila v pondělí agentura Markit, která ankety u manažerů zpracovává.

Prosinec tak byl třetí měsíc po sobě, kdy index aktivity ve zpracovatelském průmyslu dosáhl více než 50 bodů. To je hranice, která vyznačuje předěl mezi poklesem a růstem ekonomické aktivity.

Zpráva sice potvrdila postupné hospodářské oživování eurozóny z recese, všechna čísla však nebyla jen příznivá. Index nových zakázek, který signalizuje budoucí vývoj, klesl proti listopadovému maximu za 27 měsíců o 0,2 bodu na 53,6 bodu. Předběžná zpráva z poloviny minulého měsíce přitom naznačovala růst tohoto ukazatele na 53,9 bodu.

Zpomalil růst meziproduktů

Index produkce vzrostl o 0,3 na 55,1 bodu, což bylo také méně, než slibovala prosincová čísla. Podle Markit v prosinci zrychlil růst výroby spotřebního a investičního zboží, zatímco růst u meziproduktů se zpomalil.

Průmyslová aktivita v Německu, největší ekonomice eurozóny, stoupla minulý měsíc nejrychleji od května 2008. Mírně se zlepšil i vývoj zpracovatelského sektoru ve Francii a Itálii. Naopak ve Španělsku, kde průmysl klesá již déle než dva roky, se propad ještě zrychlil. Španělsko také zaznamenalo nejprudší pokles indexu zakázek ze zemí eura.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru