Ruská ropa proudí ropovodem Družba do Běloruska i do zemí Evropské unie normálně. Sdělil to v pondělí mluvčí běloruské státní ropné společnosti Belněftěchim. Moskva nyní jedná s Minskem o podmínkách vývozu ropy pro tento rok a v neděli dva nejmenovaní obchodníci agentuře Reuters řekli, že Rusko zastavilo dodávky ropy do běloruských rafinerií.

"Ropa do Běloruska teče," řekl mluvčí podle Reuters. Dodal, že ropovod Družba, který spojuje ruská ropné pole na západní Sibiři se zeměmi EU, funguje normálně.

Minulý týden vypukl mezi Ruskem a Běloruském spor o ceny ropy a tranzitní poplatky. V neděli dva obchodníci agentuře Reuters řekli, že spor vyústil v zastavení přítoku ruské ropy do dvou běloruských rafinerií Naftan a Mozyr.

Mluvčí Belněftěchim řekl, že obě rafinerie pracují normálně. Navíc viceprezident ruského monopolního vývozce ropy Transněfť Michail Barkov v neděli podle agentury AP prohlásil, že cenový spor v žádném případě tok ropy Družbou neovlivní.

Rusko jedná příliš tvrdě, stěžovali si Bělorusové 

Běloruský kabinet v neděli oznámil, že jednání o dodávkách ropy na tento rok zatím nedospěla k žádnému konci. Obě země jednaly už koncem loňského roku, na Silvestra ale jednání bez výsledku ukončily a běloruská delegace se vrátila domů. Už po prvním kole jednání si Bělorusové stěžovali, že Rusko je při jednáních příliš tvrdé, což prý nelze akceptovat. Rusové říkají, že chtějí dostat obchodní podmínky na tržní úroveň, aby dále nesubvencovali Bělorusko dodávkami levné energie.

Bělorusko z Ruska dostává ropovodem Družba asi 20 milionů tun ropy ročně. Spotřebovává ale jen asi čtvrtinu tohoto objemu, zbytek zpracovává a ropné produkty vyváží na Západ. Rusové chtějí, aby Bělorusko z takto využité ropy platilo náležitou daň v podobě vývozních cel a poukazuje na to, že bezcelním vývozem Moskva jen dále subvencuje běloruskou ekonomiku.

Bělorusko odhaduje, že pokud země bude požadovanou daň platit, přijde ji to na zhruba pět miliard dolarů ročně, více než deset procent jejího hrubého domácího produktu. Minsk proto nyní hrozí, že bude chtít po Rusku, aby platilo desetkrát vyšší tranzitní poplatky než dosud.

Z hlediska délky potrubí a objemu přepravené suroviny patří Družba k největší soustavě ropovodů na světě. Přes Družbu proudí ropa do největších rafinerií v Německu a tamní spotřebu ropy pokrývá asi z 15 procent. Mnohem závislejší je ale na Družbě Polsko, které surovinou ze severní větve Družby kryje více než tři čtvrtiny své spotřeby ropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru