Česká pošta začne od ledna do datových schránek firem i fyzických osob doručovat elektronické faktury. Cena jedné zprávy bude 15,04 Kč bez DPH.

Cena odpovídá sazbě, kterou nyní platí za odeslání jedné zprávy úřady. Původně se přitom spekulovalo o tom, že by měla být vyšší, někde mezi 20 a 25 Kč. To se ale nelíbilo například ministerstvu vnitra, které je zřizovatelem pošty.

Datové schránky fungují v ostrém provozu od listopadu. Dosud sloužily jen pro komunikaci úřadů s podniky zapsanými v obchodním rejstříku. Schránkami již prošly více než dva miliony zpráv.

V rámci Poštovní datové zprávy budou moci odesílatelé v první polovině příštího roku posílat jen faktury nebo obdobné výzvy k zaplacení. Od 1. července pak bude možná komunikace mezi datovými schránkami fyzických osob, podnikajících fyzických osob a právnických osob navzájem bez omezení obsahu datové zprávy.


Cenu za poskytnutou službu budou uživatelé hradit měsíčně na základě poštou vystaveného daňového dokladu doručeného buď elektronicky přímo do datové schránky uživatele, nebo v listinné podobě na fakturační adresu. Vedle ceny samotné zprávy budou uživatelé hradit měsíční poplatek mezi 20 a 50 Kč podle počtu odesílaných zpráv.

Pošta kvůli zavedení datových schránek přijde o část příjmů z doporučených listovních psaní, které ale částečně nahradí platbami za datové zprávy a doplňkové služby. Roční ztrátu přesto odhaduje až na půl miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru