Regionální větev mezinárodní teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově se dnes přihlásila k pátečnímu nepodařenému útoku na americký letoun. Na svých internetových stránkách podle agentury AP uvedla, že atentát byl odpovědí na nedávný útok proti muslimským bojovníkům v Jemenu.

Americký prezident Barack Obama, který už o víkendu nařídil, aby byla přijata všechna potřebná opatření ke zvýšení bezpečnosti při cestování letadlem, dnes ujistil, že američtí činitelé dělají vše, co je v jejich silách, aby zajistili bezpečnost Američanů. Úřady podle něj nepoleví v činnosti, dokud nedopadnou všechny, kdo se podíleli na útoku na letoun, který v pátek mířil z Amsterodamu do Detroitu se 300 lidmi na palubě.

Britský ministr vnitra Alan Johnson dnes oznámil, že jeho vláda hodlá v reakci na pokus o atentát co nejrychleji instalovat tělesné skenery na všech letištích v Británii.

Mnozí odborníci se domnívají, že podobné nebezpečí nezmizí, dokud při prohlídce cestujících nebudou rentgenová zařízení nahrazena tělesnými skenery.

Jemenské síly za pomoci amerických zpravodajských služeb podnikly minulý týden dva letecké útoky proti členům Al-Káidy v zemi a desítky jich zabily.

Al-Káida v prohlášení zveřejněném na internetu potvrdila předchozí dohady, že třiadvacetiletý nigerijský sebevražedný atentátník Umar Farouk Abdul Mutallab s ní spolupracoval. Použil prý nálož, kterou vyrobila její regionální skupina.

Al-Káida na Arabském poloostrově vznikla spojením islámských radikálů se sídlem v Jemenu a v Saúdské Arábii, poznamenala AP.


Mutallab se pokusil vyhodit do povětří letadlo na pravidelné lince mezi Amsterodamem a Detroitem s téměř 300 lidmi na palubě. Byl k tomu nejspíš již z Nigérie vybaven silnou výbušninou, kterou se mu podařilo dostat přes letištní kontroly. Zároveň není dosud jasné, proč nálož nevybuchla.