Česká ekonomika by se v příštím roce měla díky pozitivnímu vývoji v zahraničí vrátit k růstu, vyplývá z nejnovějších odhadů analytiků. Oživění by ovšem mělo být pouze mírné mezi jedním až dvěma procenty, navíc doprovázené výkyvy v průběhu roku. Zároveň ale nízká inflace, rostoucí nezaměstnanost a velmi mírný růst mezd mohou vést poprvé po mnoha letech k poklesu reálných příjmů, upozorňují někteří ekonomové.

"Českou ekonomiku vytáhne z recese oživující poptávka v zahraničí. Pozitivní pro českou ekonomiku je výhled růstu v Německu, který by měl překonat eurozónu jako celek," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ekonomika podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory citelně ožije především v prvním pololetí roku 2010, aby následně její růst ochabl. "Oživení tak bude mít tvar zborceného a pootočeného písmene Z. I to je ale zjednodušení, protože tak prudké nádechy ekonomika nezažije a zpomalení nebude tak dramatické," uvedl.

Růst české ekonomiky bude každopádně podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské na hony vzdálen výkonnosti z předchozích několika let. "Obáváme se na počátku roku další vlny propouštění. Nepatrné oživení výroby nepřinese práci všem a firmy, které budou vyrábět o něco málo víc než letos, se většinou obejdou bez náboru nových zaměstnanců," uvedla Horská.

Nezaměstnanost okolo deseti procent

Vyšší nezaměstnanost, nepatrný růst nominálních mezd a vzestup inflace tak podle Sobíška povedou poprvé po mnoha letech k mírnému propadu reálných disponibilních příjmů obyvatelstva. "Na uvedeném tvrzení nezmění nic ani na poslední chvíli hozená zpátečka Poslanecké sněmovny ohledně poklesu mezd ve veřejném sektoru," dodal.

Nezaměstnanost by se tak na konci příštího roku měla podle ekonomů stále pohybovat v blízkosti desetiprocentní hranice. Ta přitom může být během roku i překonána, a to spíše v první polovině.

Lidé důvěřují české ekonomice více, ale očekávají zhoršení svých financí - čtěte ZDE

Reakce expertů na HDP: Nejhorší máme za sebou, ale oživení bude pomalé - čtěte ZDE

Nová prognóza: Ekonomika EU příští rok poroste, ale jen za cenu vyšších dluhů - čtěte ZDE 

"Nezaměstnanost nejspíše ještě po velkou část příštího roku poroste. Sice ne už tak rychle jako například v prvním letošním pololetí, avšak její trend bude i nadále negativní. Růst ekonomiky ještě nebude dostatečně silný, aby vytvářel dostatečný počet volných pracovních míst, takže k pozitivnímu obratu na trhu práce by mohlo dojít nejdříve až v závěru roku," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Inflace by neměla být problémem

Naopak problémem ekonomiky by v příštím roce neměla být inflace, i když růst cen podpoří vládní úsporný balíček, který zvyšuje spotřební daně a daň z přidané hodnoty. "Průměrná roční inflace by měla dosáhnout asi dvou procent a z toho asi 1,3 procentního bodu by měly tvořit daňové změny. V druhé polovině roku se inflace může přiblížit i hranic tří procent. Inflační tlaky by ale měly zůstat mírné," uvedl například hlavní ekonom Atlantik FT Petr Sklenář.

Průmyslová výroba by se stejně jako celá ekonomika měla v roce 2010 vrátit k růstu, který ovšem bude podle většiny ekonomů spíše symbolický kolem tří procent. Letos analytici čekají více než 12procentní pokles průmyslové výroby.

"Těžko se dá nyní odhadovat, jak se bude vyvíjet v prvním roce po světové recesi zahraniční poptávka, proto je na místě asi dost střízlivý odhad v podobě tříprocentního růstu průmyslu. Po letošním zhruba dvanáctiprocentním propadu by šlo v podstatě o symbolický nárůst produkce," uvedl například Dufek.

Česká národní banka očekává příští rok růst ekonomiky o 1,4 procenta, ministerstvo financí o 0,3 procenta a Evropská unie o 0,8 procenta. V letošním roce očekávají ekonomové většinou zhruba čtyřprocentní pokles ekonomiky.

Odhady vývoje ekonomiky na rok 2010 (v pct):

Společnost HDP Inflace Průmyslová výroba Nezaměstnanost (konec roku)
ČSOB 1 % 2 % (konec roku) 3 % 9,7 %
Raiffeisenbank 1 % 1,5 % 2 % 9,9 %
UniCredit Bank 1,6 % 2 % 5,5 % N/A
Generali PPF Asset Management 1,7 % 1,9 % 3,1 % 9,7 %
Komerční banka 1,5 % 1,1 % 6,3 % 9,8 %
Next Finance 1,1 %-1,5 % 2,4 % 3 % 9,9 %
Atlantik FT 1,3 % 2 % 2 % 9-9,5 %
Patria Finance 2,1 % 1 % 2,3 % 9,8 %