Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v prosinci meziměsíčně opět zvýšila. Souhrnný ukazatel důvěry ve srovnání s listopadem vzrostl o 2,1 bodu. Za růstem stojí zvýšení důvěry podnikatelů i spotřebitelů. Ve srovnání s nízkou hodnotou v prosinci 2008 je souhrnný indikátor důvěry výše o šest bodů, uvedl Český statistický úřad.

Důvěra spotřebitelů se v prosinci proti minulému měsíci zvedla o 1,2 bodu, v meziročním srovnání s nízkými hodnotami roku 2008 je vyšší o 14,2 bodu. Ze šetření mezi spotřebiteli v prosinci vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají mírné zlepšení celkové ekonomické a zhoršení své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v prosinci proti minulému měsíci snížil. Podíl dotázaných, kteří mají v úmyslu spořit, se naopak zvýšil.


Důvěra podnikatelů se v prosinci proti listopadu proti zvýšila o 2,3 bodu. Mezi podnikateli důvěra vzrostla v průmyslu, ve stavebnictví i ve službách, naopak v obchodě se meziměsíčně snížila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů vyšší o 3,9 bodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru