Co je tsunami

- slovo pochází z japonštiny ("tsu" - přístav a "nami" - dlouhá vlna)

- nejčastější příčinou vzniku je zemětřesení, dále sopečné erupce nebo sesuvy půdy

- pohybuje se rychlostí i přes 800km/h, což komplikuje včasné varování

- na moři je nízká, u pobřeží dosahuje výšky až desítek metrů

V řadě zemí jižní Asie se v sobotu 26. prosince konají vzpomínkové akce na památku obětí ničivého zemětřesení a následné přívalové vlny tsunami, při kterých před pěti lety zemřelo na 226 000 lidí. Miliony dalších osob tehdy přišly o střechu nad hlavou či přišly o obživu.

Zemětřesení s epicentrem vzdáleným 150 kilometrů od indonéského ostrova Sumatra udeřilo v 07:58 místního času (01:58 SEČ) a trvalo deset minut. Za 30 minut zasáhly první ničivé vlny pobřeží Sumatry, za další půlhodinu dorazily k pobřeží Thajska.

Místy až desetimetrová masa vody smetla vše, co jí stálo v cestě. Rok po katastrofě hovořily údaje o tom, že o obydlí přišly na dva miliony lidí, přičemž dalších několik set tisíc domácností muselo být kvůli nevyhovujícím podmínkám zbouráno nebo strženo. Jeden milion osob přišel o zdroje obživy, na mezinárodní humanitární pomoc bylo odkázáno přes pět milionů lidí.

Po tsunami vznikl nový svět

Tisíce buddhistických mnichů se v sobotu shromáždily na jednom z thajských ostrovů, aby si připomněli výročí tragické události.

Modlitby a zpěvy mnichů ve vesnici Ban Nam Khem jsou jednou ze stovek tichých vzpomínek na oběti jedné z největších přírodních katastrof, napsala agentura Reuters.

Nejvíce byla povánoční katastrofou postižena Indonésie, kde tsunami usmrtilo kolem 160 000 osob. Indonéský Banda Aceh je dnes novým městem postaveným na ruinách a mnoho postižených se vzpomínek na neštěstí začíná zbavovat až teď.

"Uvažování Acehanů se po pěti letech začíná dávat do pořádku," řekla Eva Susantiová, která ztratila 125 členů rozvětvené rodiny.

V místní mešitě se konalo vzpomínkové shromáždění na počest těch, kteří zahynuli na indonéských ostrovech. "Žádný z členů mé rodiny cunami nepřežil. Mé děti, vnuci, bratři, sestry, všichni zahynuli a nechali mě zde samotnou," řekla agentuře AFP dvaasedmdesátiletá Siti Aminahová. "Možná jsou pohřbeni pod nánosy zeminy na ostrově, možná byli odneseni do moře, protože jsme žili na pláži," dodala.