Pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na posledním měnovém zasedání bankovní rady ČNB guvernér Zdeněk Tůma, viceguvernér Miroslav Singer a členové bankovní rady Vladimír Tomšík a Eva Zamrazilová. Ostatní tři členové bankovní rady hlasovali pro sazby beze změny. Vyplývá to ze středečního zveřejněného zápisu o jednání rady 16. prosince. O změně tak rozhodla Zamrazilová, která proti minulému listopadovému jednání změnila názor.

Členové bankovní rady, kteří byli pro snižování úrokových sazeb, zdůrazňovali především předpoklad prognózy banky o potřebě nižších tržních sazeb. Nesnížení úrokových sazeb na posledním měnovém zasedání podle nich vedlo k tomu, že tržní sazby jsou proti prognóze již delší dobu vyšší. Příznivci stability úrokových sazeb naopak poukazovali na to, že je vývoj ekonomiky poznamenán některými proinflačními riziky.

Bankovní rada také diskutovala o vývoji hrubého domácího produktu, který vykázal proti prognóze nižší meziroční pokles. K této odchylce přispěl především výraznější než očekávaný nárůst spotřeby domácností a také vyšší růst spotřeby vlády. Na bankovní radě zaznělo, že nárůst spotřeby domácností není v souladu s poklesem objemu mezd.

Úrokové sazby příští rok porostou

Úrokové sazby se dostaly na úroveň sazeb v eurozóně. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Pro podniky znamenají nižší úroky levnější úvěry na provoz a investice, pro domácnosti levnější půjčky na bydlení. V letošním roce však kvůli kriz toto pravidlo zdaleka neplatilo a tržní sazby reagovaly na vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře.

V příštím roce lze podle ekonomů počítat s postupným růstem úrokových sazeb. "První zvýšení úrokových sazeb centrální banky čekáme až ve třetím čtvrtletí roku 2010. Koncem roku 2010 by se pak mohla základní sazba dostat na dvě procenta s tím, jak ČNB, obdobně jako centrální banky v západní Evropě či USA, bude reagovat na pokračující oživení ekonomiky a na postupně vzrůstající inflační rizika," uvedl už dříve například hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.

Související