Na zateplování veřejných budov jsou připraveny další tři miliardy korun, ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí (SFŽP) vyhlásily novou výzvu pro podávání žádostí o podporu z Operačního programu Životní prostředí. Žadatelé o dotace se v páté výzvě mohou hlásit od 1. února příštího roku, informovalo ve středu ministerstvo a SFŽP.

Příjem žádostí o podporu bude ukončen, pokud objem požadované dotace z EU dosáhne u písemně dodaných žádostí jeden a půl násobek určených peněz, tedy 4,4 miliardy korun. "Tento postup byl již několikrát aplikován a přispívá k menšímu počtu odmítnutých žádostí z důvodu vyčerpání alokace a větší jistotě žadatelů," uvedl ředitel SFŽP Petr Štěpánek. "Finanční prostředky na schválené projekty se také rychleji dostanou k žadatelům, což je významné opatření v současné finanční krizi," dodal.

Proplaceno už 6 miliard korun

V rámci Operačního programu Životní prostředí bylo za dva roky jeho existence proplaceno šest miliard korun. Program Životní prostředí tak měl v reálném čerpání největší meziměsíční nárůst proplacených prostředků, uvedl SFŽP.

Operační program Životní prostředí nabízí příjemcům průběžné financování projektů. Příjemce dotací tak může každý měsíc předkládat faktury neuhrazené dodavatelům a fond mu po splnění podmínek garantuje zaslání finančních prostředků do 30 dnů.

Související