Ministři Evropské unie v úterý odhlasovali prodloužení cel na dovoz bot z Číny a Vietnamu o dalších 15 měsíců. Krok unie patrně nejvíce rozzlobí Čínu, nespokojenost je ale možné čekat i mezi obchodníky a spotřebiteli. Unie cla prodloužila přesto, že v listopadu jí antidumpingový výbor EU doporučil takového jednání se zdržet. Informovala o tom agentura Reuters.

S prodloužením cel nesouhlasilo Rakousko, Německo a Malta, což tyto země dávaly jasně najevo delší dobu. Těsně před dnešním hlasováním ale uvedly, že se zdrží a hlasovat nebudou. Návrh tak prošel díky tomu, že jej schválila většina členských zemí EU.

Odpor proti clům lze čekat hlavně mezi prodejci. Nespokojenost už vyjádřilo Britské sdružení maloobchodních prodejců (BRC), které patří k významným lobbistickým skupinám.

"Tento krok bude signálem pro neúspěšné firmy z celé Evropy, že komise zakročí a ochrání je před zahraniční konkurencí," reagoval šéf BRC Alisdair Gray. Evropští spotřebitelé tak podle něj budou muset za obuv platit přemrštěné ceny ještě další dva roky.

Clo na obuv od roku 2006

Evropská komise dovozní cla na asijskou obuv poprvé zavedla v roce 2006. Vyhověla tak stížnosti evropských výrobců obuvi, kteří tvrdili, že nejsou schopni levným dovozům z Číny a Vietnamu konkurovat. Evropští výrobci také uváděli, že vlády v Číně a Vietnamu svým výrobcům poskytují nespravedlivé subvence, které tamním obuvníkům pomáhají snižovat náklady.

Cla začnu znovu platit zřejmě hned od 3. ledna. Dovoz kožených bot z Číny by tak měl být zatížen clem 16,5 procenta, na dovoz stejných bot z Vietnamu se bude vztahovat desetiprocentní clo.

Komise cla naposledy prodloužila v říjnu 2008, čímž rozzlobila nejen Čínu, ale i řadu globálních výrobců značkových bot, přední evropské obchodní společnosti a zástupce spotřebitelů. Ti všichni si stěžovali, že cla jen každému prodraží nákup bot.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru