Britský hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Opravil tak dřívější odhad, podle kterého pokles činil 0,3 procenta.

Britská ekonomika nicméně nadále setrvává v recesi, která je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Britská centrální banka i vláda však očekávají, že hospodářství se ve čtvrtém čtvrtletí z recese vymaní.

Meziroční tempo poklesu ekonomiky ve třetím čtvrtletí úřad ponechal beze změny na 5,1 procenta. Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že statistici sníží tempo mezičtvrtletního poklesu na 0,1 procenta a tempo meziročního poklesu na 4,9 procenta.

Velká část předních světových ekonomik se již z recese vymanila, Británie za nimi ale zaostává. Z velkých ekonomik západní Evropy zůstává v recesi kromě Británie pouze Španělsko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru