Čínská vláda plánuje i pro příští rok hospodářský růst o osm procent. Sdělil to ministr průmyslu a informačních technologií Li I-čung. Průmyslová výroba by se podle ministra měla zvýšit o 11 procent.

Liovo vyjádření bylo první veřejnou zmínkou o oficiálním růstovém cíli pro rok 2010. Osmiprocentní růst Peking plánoval i pro několik minulých let, třebaže ekonomika rostla tempem až 13 procent.

Ekonomové vesměs očekávají, že hrubý domácí produkt Číny napřesrok vzroste o téměř devět procent po letošním vzestupu o více než osm procent. Za první tři čtvrtletí HDP vzrostl o 7,7 procenta, na konci roku však výkon ekonomiky zrychlil.


Čínská vláda v reakci na globální finanční krizi a hospodářskou recesi podnítila počátkem roku prudký nárůst úvěrů a podpořila ekonomický růst rozsáhlou stimulací z veřejných financí. Peking se nyní chce zaměřit na strukturální reformy, které by omezily závislost ekonomiky na exportu a zahraničních investicích. To znamená, že potřebuje udělat nový motor růstu z domácí poptávky.

Související