Evropa a východ Spojených států se ocitly v zajetí studené vlny, která za víkend způsobila smrt několika desítek lidí a velké problémy v dopravě a v USA odřízla desítky tisíc domácností od dodávek elektřiny. Teploty místy klesly až na minus 30 stupňů.

Kvůli špatnému počasí se mimo jiné zastavil provoz prestižních rychlovlaků Eurostar pod kanálem La Manche a americký prezident Barack Obama musil předčasně odletět ze světového summitu o klimatu v Kodani, aby mohl ve Washingtonu přistát.

V Evropě hlásí velké potíže skoro všechny země počínaje Británií a Francií a konče Balkánem a Tureckem. Největší zima byla zaznamenána v Německu - v noci na dnešek tam v Albstadtu-Degerfeldu na jihozápadě naměřili minus 30,3 stupně. V Piana di Marcesina v severní Itálii to bylo 29 stupňů.

Česko: nejméně osm mrtvých 

V České republice byla nejnižší teplota (minus 26,5 stupně) naměřena v noci na neděli v Horské Kvildě. Rekordně nízké teploty byly například i na Lysé hoře, Přimdě, Churáňově a Milešovce.

V České republice kvůli mrazu zemřelo nejméně osm lidí. Z uvedených osmi zmrzlých během víkendu připadá pět na Ostravu.

Nejvíc obětí na životech si počasí vyžádalo o víkendu v Polsku - jen za sobotu a noc na neděli tam kvůli mrazům zemřelo 20 lidí. Další čtyři lidé zahynuli při požárech, z nichž mnohé zavinilo vadné topení. V Turecku připravila zimní vichřice o život šest lidí, také v Německu přišlo o život šest lidí - buď umrzli nebo zahynuli při dopravních nehodách zaviněných zimou. V Itálii zemřeli dva lidé kvůli vadnému topení.

Tisíce lidí zůstaly o víkendu zablokovány na letištích prakticky po celé Evropě. V Británii bylo zavřeno letiště v Lutonu a přechodně i v Gatwicku u Londýna, od nedělního poledne se nelétá do a z Manchesteru. Provoz na hlavním pařížském letišti v Roissy byl dnes omezen o 30 procent, lety se rušily nebo zpožďovaly i v Bruselu a Amsterodamu. Nefunguje letiště v Düsseldorfu, v Itálii se totéž týká mimo jiné Benátek a Terstu, na Balkáně černohorské metropole Podgorice.

Na pražském letišti mrazivé počasí provoz přímo nenarušilo, ale projevily se tam problémy na jiných evropských letištích.

Vlaky pod La Manchem nejezdí

Z problémů na železnicích vyčnívá havárie havárie Eurostaru, v jehož pěti porouchaných vlacích strávilo v noci z pátku na sobotu mnoho hodin asi 2000 cestujících. V sobotu musela společnost po marných pokusech o nápravu provoz přerušit a zástava trvala i v neděli.

Ve Francii, kde je na polovině území kvůli špatnému počasí vyhlášena zvýšená pohotovost, bylo nutno snížit rychlost známých rychlovlaků TGV.

USA: Přívaly sněhu i záplavy

Na východ Spojených států udeřila nejsilnější sněhová bouře za posledních několik let, místy napadlo až 60 centimetrů sněhu. Ve Washingtonu a Filadelfii byla vyhlášena sněhová pohotovost a guvernéři států Virginie, Západní Virginie a Kentucky vyhlásili stav ohrožení. Jižní Floridu a Severní a Jižní Karolinu zase kvůli bouři zasáhly záplavy.

Kvůli sněžení a mrazu byla zrušena většina letů na letištích ve Washingtonu, New Yorku, Bostonu, Chicagu, Filadelfii a dalších městech. Prezident Obama přiletěl z Kodaně ještě včas, aby mohl přistát na základně Andrews ve Washingtonu, ale do Bílého domu už nemohl letět vrtulníkem, ale musel jet autem.

Bouře znamenala malou pohromu pro místní obchodníky, kteří počítali s předvánočními návaly, ale jejichž podniky zely prázdnotou.

V jedné židovské čtvrti v New Yorku připravil mráz o podívanou muže, kteří se těšili na ohlášenou demonstraci nahých cyklistek proti uzavření tamní cyklostezky - demonstrantky nakonec musely jet oblečené.