V ČR převažují firmy, které se v příštím roce nechystají propouštět a které nečekají zhoršení hospodářského výsledku. Zisk očekává 90 procent oslovených firem, ztrátu desetina. Rovněž je více podnikatelů, kteří uvažují o zvýšení platů svých zaměstnanců než těch, co počítají s krácením mezd.

Vyplývá to z prosincového průzkumu Hospodářské komory, kterého se zúčastnilo 562 podniků.

"Jde určitě o pozitivní zprávu pro naši ekonomiku. Je ale potřeba, aby o tento poměrný optimismus většiny firem nezchladilo neúnosné navyšování některých přímých či nepřímých daní. Hospodářská komora se tomu bude snažit ze všech sil zabránit,“ uvedl k výsledkům šetření prezident komory Petr Kužel.

Propouštět bude třetina firem 

Výzkum ukázal, že dvě třetiny firem (přesně 66 procent) neplánují v příštím roce žádné propouštění. Propouštět se chystá zhruba jedna třetina firem (31 procent), z toho 19 procent do pěti procent zaměstnanců, šest procent oslovených firem do deseti procent pracovníků a dalších šest procent firem nad deset procent zaměstnanců.

Přibírat zaměstnance plánují tři procenta podniků. Se zvýšením mezd v roce 2010 počítá přesně jedna třetina firem, se snížením jedna pětina podniků (18 procent). Polovina firem (49 procent) neuvažuje o změně platů.

Více než čtvrtina firem (28 procent) předpokládá za rok 2010 vyšší zisk než za rok 2009. Zhruba stejný počet firem (27 procent) odhaduje, že její zisk bude v roce 2010 nižší než letos. Více než třetina firem (36 procent) plánuje pro rok 2010 stejnou úroveň zisku jako letos. Zbylá zhruba desetina firem počítá v příštím roce se ztrátou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru