Francii přepadly obavy z výpadků elektrické energie poté, co s příchodem prvních mrazů její spotřeba dosáhla rekordní výše a přiblížila se hranici výrobních kapacit. Poptávaný výkon se ve Francii v těchto dnech pohybuje kolem 90 000 megawattů a může každým okamžikem překonat rekord z letošního 7. ledna, kdy činil 92 400 megawattů.

Ředitel odboru energetiky při ministerstvu životního prostředí a udržitelného rozvoje Philippe Guillard nevyloučil krátkodobé výpadky v řádu hodin. Nejvážnější je situace na západě země v Bretani, která je špatně zásobena elektřinou a pak také jihovýchodní Francie, tedy francouzské Alpy, Provence a Azurové pobřeží, kde je poměrně rozšířený zvyk topit elektřinou.

Podle Guillarda nicméně nehrozí vážná krize jako v případě vichřice. Například bouře Klaus, která napáchala škody v rozvodné síti na jihozápadě země letos v lednu, připravila o elektřinu na řadu dní a týdnů přes milion domácností.

Zatím mu vývoj dává za pravdu. Například v bretaňské metropoli Rennes trval poslední výpadek pouze několik minut, jak se na internetu svěřil čtenář deníku Le Figaro.

Stejně uklidňoval ředitel rozvodné sítě RTE Dominique Maillard, podle kterého se vždy podaří nějak zajistit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.

Plná vytíženost vedení

Ve středu večer byla Francie nucena zajistit od sousedních zemí 6600 megawattů, což se rovná produkci šesti jaderných elektráren. Odebírat může přitom nejvýše 9000 megawattů, ačkoli Evropa produkuje energie více než dost. Schází ovšem dostatek vybudovaných vedení. V úterý mohla odkoupit 5000 megawattů dokonce levněji, než stojí výroba doma, zabránila jí v tom ale plná vytíženost vedení.

Stejný problém má energeticky izolovaná Bretaň, která vyprodukuje zhruba jen osm procent energie, již spotřebuje. Zbytek dováží od severu jediným vedením vysokého napětí o 225.000 voltech. Přímořské oblasti nepomáhají větrné elektrárny o kapacitě 300 megawattů. V současnosti je kvůli slabému větru produkce na pouhých 15 megawattech.

Obyvatelé Bretaně proto dostali už první doporučení, aby v podvečer nepoužívali domácí přístroje s vysokou spotřebou energie, jako například pračky.

Co stupeň dolů, to spotřeba energie nahoru

Ve Francii klesly teploty o šest až sedm stupňů pod sezonním průměrem, což spotřebu elektřiny na topení ve většinou tepelně nedostatečně izolovaných domech doslova katapultovalo prudce nahoru. Každý pokles teploty o jediný stupeň zvyšuje v zemi spotřebu o množství, které odebere město o velikosti Prahy.

Francii zásobuje elektřinou 50 z 58 existujících jaderných reaktorů. To, že osm není v současnosti kvůli zastaralosti funkčních, znamená podstatný úbytek potenciálních kapacit francouzského energetického průmyslu. A situace se v posledních letech zhoršuje, což už podle dnešního deníku Le Figaro znepokojuje i samotného premiéra Françoise Fillona.