Drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám, stojí v Česku za zhruba třetinou nařízených exekucí. Novinářům to v pátek řekla mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová s tím, že zvláště v předvánočním období hrozí domácnostem neúměrné zadlužení a následné exekuce.

Původní dluh se může podle Davida Hozmana z Exekutorského úřadu v Praze 4 zvýšit z tisícikoruny na desetitisíce. Vedle samotného dluhu se totiž vymáhají další položky jako platba advokátovi, exekutorovi nebo daň z přidané hodnoty, která se od ledna zvýší z 19 na dvacet procent. Dlužníci si podle něj mají dávat pozor na vybírání pošty. Věřitel není povinen dlužníka vyzývat k úhradě dluhu vícekrát, dodal.

Zajícová upozornila na případ, kdy původní dluh 1008 korun vzrostl na téměř 21 000 korun přičtením poplatku exekutorovi 6500 korun, poplatku advokátovi 10.200 Kč a DPH 3137 korun.

Zájem o předvánoční dražby

Vedle hrozícího nárůstu exekucí následkem neuvážených nákupů vánočních dárků letos prý enormně vzrostl také zájem o předvánoční dražby z exekucí.

Ze statistik Exekutorského úřadu Přerov vyplývá, že v listopadu a prosinci tradičně vzrůstá mezi občany zájem o dražby movitých předmětů zabavených při exekucích ve srovnání s jinými měsíci až o čtvrtinu. "Důvod je prostý, televizory, kamery, DVD přehrávače, žehličky, housle a kytary, nábytek, jízdní kola či dokonce automobily se zde prodávají již za jednu třetinu odhadní ceny," vysvětlil exekutor Tomáš Vrána.

"Zvláště ke konci roku praskají naše dražební místnosti ve švech a tento rok očekáváme opravdový nával. Dražitelé se netají tím, že přijeli pro své blízké levně pořídit dárky pod vánoční stromek,“ uvedl Vrána

Nárůst soudem nařízených exekucí zvyšuje rychlost a podle odhadu Exekutorské komory jejich počet letos přesáhne 700 000. Loni soudy nařídily 554 000 exekucí, předloni 428 000. Celkový počet nařízených exekucí od roku 2001, kdy v ČR začali exekutoři působit, do roku 2008 dosáhl 1,934 milionu. Z toho jich bylo v tomto období ukončeno 703 000.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru