Generální ředitel České pošty Petr Sedláček ve funkci na konci letošního roku skončí. V pátek oznámil svou rezignaci ministrovi vnitra Martinu Pecinovi. Řekla to mluvčí pošty Marta Selicharová.

Sedláček svůj odchod zdůvodnil nedostatečnou politickou shodou nad dalším směřováním České pošty, formálně vyjádřenou zrušením transformace podniku na akciovou společnost. Na výměnu údajně tlačila především ČSSD.

"Od kroků zaměřených na stabilizaci, modernizaci a zahájení příprav České pošty na plnou liberalizaci poštovního trhu je nyní nutné přejít k rozhodnutím, která budou určující pro formování pošty v dlouhodobém horizontu. Proto je však zapotřebí širší a dlouhodobější podpory, než kterou nyní cítím," uvedl Sedláček.

Bývalý generální ředitel Global Payments Europe Sedláček vede poštu od loňského října, kdy nahradil Karla Kratinu. Pošta má roční obrat kolem 20 miliard korun a letos počítá s půlmiliardovým ziskem. Podnik zaměstnává přes 36 000 lidí.

Sedláček, jak už týdeník Ekonom uvedl dříve, zvažoval atraktivní nabídku na jiný, zatím blíže nespecifikovaný manažerský post. HN zjistily, že by ho ve funkci mohli nahradit až čtyři různí lidé.

Pecina nechce podle svých slov vybírat nového ředitele pod časovým tlakem. "Momentálně se musím do konce roku rozhodnout, koho na přechodnou dobu pověřím řízením České pošty od 1. ledna příštího roku," uvedl. Jmenování stálého šéfa jedné z největších státních firem podle něj vyžaduje delší čas. "Budu určitě uvažovat o lidech, kteří už nyní v České poště působí, i o lidech zvenčí. Nebudu ale předjímat žádná jména," dodal.

Vnitro má čtyři jména možných nástupců

Podle zdrojů HN blízkých ministerstvu vnitra má zřizovatel pošty už vytipovaných několik kandidátů na šéfa tohoto státního podniku. Zatím se na vřejnost dostalo jen jméno Marcely Hrdé, která je vrchní ředitelkou divize Neletecký provoz, služby a transformace Letiště Praha a sedí v představenstvu společnosti. Na letiště přišla v květnu 2006 z Českých aerolinií, kde byla statutární zástupkyní prezidenta společnosti Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) a viceprezidentkou pro marketing a prodej.

Ve hře jsou však ještě další tři možní nástupci přímo z pošty.

Jiří Maceška, který ve vedení dozorčí rady pošty nahradil teprve k 1. červenci Zdeňka Zajíčka, který po neshodě s Pecinou ohledně svých kompetencí z ministerstva vnitra nedávno odešel. Maceška naposledy působil na ministerstvu financí jako poradce ministrů Kalouska a Janoty a před tím na různých pozicích ministerstva průmyslu a obchodu. Do roku 2006 velvyslancem České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Dalším kandidátem je Petr Zatloukal, náměstek generálního ředitele pro poštovní provoz a rozvoj technologií v České poště. Tím se stal letos 1. října, do té doby pracoval ve funkci náměstka pro logistiku a IT České pošty, kterou zastával od počátku roku 2008.Před příchodem do České pošty působil Zatloukal ve statutárních orgánech společnosti Telefónica O2, soukromě podnikal v informačních technologiích, na ministerstvu vnitra byl ředitelem provozu a rozvoje informační infrastruktury.

Čtvrtým potenciálním novým šéfem pošty, který je ve hře, je Michal Pešek, současný náměstek pro informační technologie pošty. Před tím byl na České poště ředitelm odboru IT.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru