Přebytek zahraničního obchodu eurozóny v říjnu vzrostl na 8,8 miliardy eur ze zářijových 0,9 miliardy eur. Vývoz se však ve srovnání se zářím propadl o 0,2 procenta a dovoz dokonce o 2,2 procenta. Novináře o tom v pátek informoval Eurostat. Loni v říjnu zahraniční obchod skončil se schodkem 1,2 miliardy eur.

Bilance zahraničního obchodu skončila letos v říjnu s přebytkem i v celé Evropské unii, který činil 3,8 miliardy eur. To je výrazně lepší výsledek než v říjnu loňského roku, kdy evropská sedmadvacítka zaznamenala deficit 11,1 miliardy eur. Se schodkem 18,3 miliardy eur přitom zahraniční obchod skončil i loni v říjnu. V celé unii se v říjnu ve srovnání se zářím propad dovoz o jedno procento, ale vývoz vzrostl 0,2 procenta.

Hospodářská krize si v posledních měsících nicméně vybrala své "oběti" v propadu obchodu s hlavními obchodními partnery EU. Od ledna do září letošního roku kles například vývoz z unie do Ruska o 40 procenta a dovoz dokonce o 42 procent.

Klesal i export do USA a to o pětinu, přesto je bilance EU se Spojenými státy pozitivní. Zahraniční obchod tak v tomto případě skončil od ledna do září s přebytkem 30,7 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru